0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Merhaba 4 katlı apartman dairesinin kazanı su eksilyor su eksilince üst katların petekleri yanmıyor başta hava yapmasından şüphelendik bugun pürjör taktırdık üst kattaki dairelere imbisat deposuna giden borulara taktırdık ama sorun çözülmedi sıva altından giden tesisat yok hiç bir yerden su kaçağı yok 3 4 saatte bar düşüyor neden olabilir acaba?

1 cevap

+1 oy
(1.7k puan) tarafından
Merhabalar,

Kazanda oluşan buhar ve yüksek sıcaklıktaki su emniyet gidiş hattından açık genleşme deposuna gider ve açık genleşme tahliyesinden sistem dışına atılır. Kazanda eksilen su ise açık genleşme deposunda bulunan su rezervinden emniyet dönüş hattı ile kazana verilir ve kazanın susuz kalması engellenir. Bu doğrultuda açık genleşme tankı veya imbisat deponuzun gidiş, dönüş, emniyet, taşma ve havalık hatlarını kazan montajı ile birlikte kontrol ediniz.

Kazan dairesine bağlı şebeye suyu hattına süzme sayaç takarak su eksilmesinin miktarını teyit ederek sorunun sadece su eksilmesinden mi kaynaklanıyor tespit etmenizde fayda bulunmaktadır.

Eğer su kaçağı olmadığından eminseniz ve ilk paragrafta belirttiğim bağlantı hatları montajlarını gerçekleştirdiyseniz, hava alma tüpleri ve otomatik pürjörler vasıtasıyla sistemde hava da yoksa sirkülasyon pompası arızası olup olmadığı ve doğru debi ve basınç kaybına sahip mi kontrol ediniz.

Genellikle kazan ve tesisat sisteminde hava ve su kaçağı yoksa, pompa doğru seçilmiş ve çalışıyorsa bu tarz sorunların ana kaynağı açık genleşme tankının bağlantılarının hatalı yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Kazan marka ve modelinize göre ilgili kataloğunda yer alan sistem şemalarına göz atarak bağlantıların doğruluğunu kontrol ediniz.
(1.3k puan) tarafından
Merhaba,

Genleşme tankının ağzı açık ve prizma şeklinde vede kapağı yoksa veya havalandırma borusu dış atmosfere çıkıyorsa kazanın aşırı ısınmalarında,elektrik kesintilerinde s.pompası çalışmıyorsa veyahutta kazan ateşlendiğinde s.pompası geç devreye giriyorsa kazan suyunun aşırı ısınması sebebiyle ve kazannın yapısı tabi sirkülasyona direnç gösteriyorsa, mevzi sıcaklık yükselmeleri meydana gelebilir.

Bunun sonucu genleşme tankında  aşırı sıcaklık yükselmeleri sonucu buharlaşma meydana gelebilir. Tabi kazanın payandalarının sağlam,dikişlerinin çatlak olmadığını düşünürsek ancak kazan soğuk iken kazanın iç ve dış kısımlarının göz kontrolünden geçirilmesi veya kazanın profesyonel bir ekip tarafından hidrolik teste tabii tutulması icab edebilir. O zaman kömürlü kazanların alev ve duman borularının korozyona maruz kalarak delinmiş olması muhtemeldir. Kazanın yaz döneminde kazan borularını kamin dediğimiz fırçalama ve boru yüzeylerinin %5 lik sodalı su ile yıkanması boruların kullanım ömrünü artırarak bakım maliyeti düşürülür. Su tarafı ise kazan suyunun içine morfolin, hidrazin çözeltisi ile O2,CO2 gazlarının korozyonuna mani olnur.  Hatta ayrıca korozyon inbitörü ilaveside faydalıdır. Kazanın hidrolik testinde sağlam çıkarsa o zaman tesisatın boru hatlarında, panel radyatörler ile çalışma şartlarının iyileştirilmesi şarttır.

Kazan suyunun tamamlanmasını yumuşak su ile yapmalısınız. Doğruda şehir suyu kullanıyorsanız kazan suyuna kireç, O2, CO2 çözünmüş gazları kattığınızdan korozyonun olmaması düşünülemez. Saygılarımla.22/02/19

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
...