+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (28 puan) tarafından
Merhaba Hocam ;

öncelikle herkesin bilgisini nerdeyse kendinden bile sakladığı dönemde biz işe yeni başlayacak insanlarla  bilginizi, tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim tabiki siz bunun bilincinde olduğunuz için paylaşıyorsunuz ama ben yinede söyleyeyim bunları paylaşmakla binlerce insana faydanız dokundu sayenizde bilgi sahibi olduk çoğumuzun korkarak baktığı konuları gayet net ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız çok teşekür ederim şimdi sizden bir ricam daha var ısı kaybı hesabını anlatırken orada kullandığınız excel dökümanını bana gönderebilir misiniz çok acil 2000 m2 lik bir yerin ısı kaybını yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar umarım bir gün bende sizin gibi bilgi paylaştıkça gelişir prensibine göre hareket eder insanlara yardımcı olurum :)

2 Cevaplar

+1 oy
(63 puan) tarafından

Merhabalar

Aşağıda belirtmiş olduğum linkteki sayfanın sonunda excelde hazırlanmış hesap programını bulabilirsiniz.

Isı Kaybı Hesabı

0 oy
(1.3k puan) tarafından
Merhaba,

Sorunuzu okuduğum zaman; birde bizim meslek hayatımız aklıma geliyor. Sizler daha rahat bir şekilde bilgiye erişebiliyorsunuz, ne kadar iyi. Artık bilgisayarda bulunduğuna göre işler kolaylaştı, doğrusunu söylemek lazım gelirse, şimdi ne zaman problemimiz olunca hemen telaşa kapılıp çözüm yolları bulmaya çalışıyoruz, aslında bu gruba bende dahilim. Ancak mesleğin basamaklarını çıkarken, bol bol literatür takip etmeniz şarttır. Önce aradığınız bilgiyi bulmaya çalışırken, diğer bilgileri de okumakta fayda var. Gün gelir o bilgilerde size faydalı olacağını düşünmelisiniz.

Kusura bakmayın, biraz sanki iğneleyici oldu diye düşünme söylediklerim sadece tavsiye, siteyi daha iyi takip ederek çok yoğun ve detaylı bilgiye sahip olmamak mümkün değil. Ayrıca ısı hesaplarında o kadar bileşen var ki!   Bazen size pratik metotlarda hesaplama sonunda <excel hesap> değerlerini  <m2, m3> bazısında da kontrol etmekte fayda var. Eğer hesaplamada hata yapılabileceği ihtimaline karşı çapraz metot ile değerleri kontrol etmekte fayda var. Ama size meslektaş olarak tavsiyem okul bilgilerini pekiştirmek, sitemizi okumak  ve literatür takip etmek şart. Hatta sitede çıkmış olan bütün makaleleri okuyarak bilginize bilgi katmamak mümkün değil, kütüphane ayağınıza gelmiş durumda, artık gerçek hayatta  bilgili olmak sizlerin elinde.

Metot basit sadece okumak ve hıfsetmek! Ben bile bu yaşımda sitedeki makaleleri, soru-cevap bölümünü heyecanla takip ediyorum. Ama sizlerde  takip ederek siteyi hazırlayan editörleri şevke getirmek şarttır. Emeğe saygı!

Saygılarımla.17/01/2019
(28 puan) tarafından
Öncelikle güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim herhalde videoda ısı kaybını bir programda yapıyor hoca çünkü benim istediğim excel tablo bu değil hoca herşeyi programa tanımlamış istediği her şey önüne geliyor o da ordan seçiyor böylelikle ısı kaybını buluyor ben sizden bu programı istemiştim ben bu programa nasıl ulaşabilirim desteğiniz için çok teşekkür ederim

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Tesisat Hesapları kategorisinde Sinan Seçkin tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
0 oy
2 cevap
Klima Tesisatı kategorisinde bora (26 puan) tarafından soruldu
...