0 oy
Havalandırma Tesisatı kategorisinde (32 puan)
Merhabalar,

bir konferans salonu için havalandırma ve ısıtma,soğutma çözümü geliştirmem gerekiyor. nelere dikkat etmem gerek. yeni mezunum yardımcı olabilir misiniz?

2 Cevap

+1 oy
(1.1k puan)
Merhabalar,

TS825'e uygun ısı yalıtım raporu doğrultusunda ısı kaybı ve ısı kazancı hesabını öncelikle yapmanız gereklidir. Isı kazancı hesabınızda taze hava ihtiyacı, kişi sayısı, sahne vs. aydınlatması, iç net yükseklik, toplam alana göre sahne ve oturma alanı zon ayrımı gibi toplam yükü arttıran unsurlar için mimari projenin net olması gereklidir.

Toplam ısıtma, soğutma ve taze hava ihtiyacınızı belirledikten sonra ilk yatırım maliyeti ve bağlı bulunduğunuz bölgedeki enerji kaynaklarını irdeledikten sonra sistem seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Örnek sistem seçimleri;

1- Rooftop Çatı Tipi Paket Klima ile İklimlendirme. (Sulu, doğalgazlı ve heat pump seçimi mevcut bina kaynaklarına göre netleştirilir.)

2- Klima Santrali ile İklimlendirme (Kazan ve soğutma kule beslemesi ya da dx batarya seçimi mevcut bina kaynaklarına göre netleştirilir.)

3- Taze Hava Santrali ve VRF yada Fancoil ile İklimlendirme (Kazan ve soğutma kule beslemesi ya da dx batarya seçimi mevcut bina kaynaklarına göre netleştirilir.)

4- HRV (ısı geri kazanım cihazı) ve VRF yada Fancoil ile İklimlendirme ((Kazan ve soğutma kule beslemesi ya da dx batarya seçimi mevcut bina kaynaklarına göre netleştirilir.)

Bu sistem seçimleri attırılabilir önemli olan toplam kapasitenizi sağlayacak mevcut enerji kaynaklarınıza göre seçimi gerçekleştirmektir.

Bu işlemler sonrası ara armatür seçimleri de çok önemlidir. Konferans iç net yüksekliğin fazla olması durumuna göre uzun atışlı difüzör ya da koltuk altı swirl difüzör kullanımı, sahne önü yerden ısıtma takviyesi, kanal ayrımlarında CAV ve Damper kullanımı gibi diğer etkenlere de dikkat edilerek sistem tasarımı yapılmalıdır.
0 oy
(545 puan)
Merhaba,

Sn editörün sorunuza verdiği cevaba yardımcı olacak bir çözüm önerim olacak.

Alarko-Carrier firmasının klima santrallari seçim kataloğunun arka sayfasındaki örnek tam sizin istediğiniz bilgileri klima seçim föyünde bulabilirsiniz. Çünkü problemin çözümü için yapacağınız adımları orada bulacaksınız. Aynı firmanın  bilgi kitaplarını isterseniz size gönderirler. Keza ısısanın  klima kitabı size güzel bir kaynak olabilir. Keza aynı yayının sitemizdede pdf formatında mevcuttur. Ayrıca sitede diğer yazarlarında dokümanları mevcuttur. Ayrıca mitsubishinin klima seçim  sitesindeki  makale ve kataloğunu da bulabilir tetkik edebilirseniz, japon normları hakkında bilgi temini size faydalı olabilir.

Size tavsiyem okuldaki temel bilgilerinizi notlarınızdan pekiştrip bilahare havanın entalpi diy. su gibi bilirseniz iyi olur. Aslında sitemizde çıkan klima kanal hasaplamalarını, menfezlerin seçimi damperler vs hakkında çok güzel makaleler var okumanızda faydalı olur.

Saygılarımla.12/01/2019

İlgili sorular

...