0 oy
Tesisat Hesapları kategorisinde (25 puan)
iyi günler. 36 dairelik bir apartmanda geçen yıl taşındığım dairem var. ağustos ayında 2200 tl adana gibi bir yer için kömür parası ödedim. daire içi petekleri de minimum seviyeye getirdim. şimdi apartmanın kömürünün bittiği söyleniyor. ve ekstra kömür alımı için para talep ediliyor. şimdi bu payölçerler kalorimetreler zorunlu mudur? %30 %70 oranı bu tarz merkezi sistemi payölçersiz kullanan apartmanlar için geçerli midir? ne yapmalıyım?

cevaplarınız için şimdiden teşekküler

2 Cevap

0 oy
(357 puan)
Merhaba,

Sorunuza cevap vermeden önce bina hakkında bazı sorularım olacak, şöyle ki;

1- Apartman kaç yıllık, veya konutun ilk sahibi siz misiniz?

2- Binanın kat mülkiyetine geçiş yapılmış mı?eğer yapılmış ise sorunuzun cevabı yönetim planında yakıt giderlerinin ve diğer giderlerin nasıl olacağı yazılıdır.ayrıca boş olan dairelerin ödemelerine ayrıcalık tanınmaz.ancak mütahhit elindeki  boş olan dairelerin masraflarını diğer kat maliklerine ödettiği gerçeği herzaman olağan gibi paylaştırabilmektedir.katmülkiyetinede geçmemiş olsanız adı geçen dairelerin masraflarını boş daireleri satıncaya kadar yüklenmek zorundadır.ama burası türkiye ,herkes kanunları kendine göre yorumluyor.kendi cebini düşünüyor.yönetici kimse yakıt masraflarının nasıl yapıldığını sorabilirsiniz.hele kat mülkiyetine geçmemişseniz, 70/30 oranı geçerli olamaz.galiba sizde kat mülkiyetine geçilmediğini hissediyorum.masraf paylaşımında arsa payı oranları geçerlidir.    ama hukukçuya danışmakta fayda var.   keza, eğer kat mülkiyetine geçilmişse ozaman sizin < yönetim planı >  tapu dairesinde bir kopyası mevcuttur.ozaman 70/30 oranı geçerllidir,ancak boş dairelerde masrafa iştirak eder.galiba mütahhit yakıt gideri vermemek için paylaşım oranlarından bahsederek bilgiçlik yaparak.kışı para vermeden geçirmek istiyor.yutturursa tabi.!

3- Konutunuzda pay ölçer, termostatik vana kullanılmış mı?(sorunuzdan sanki binanızda pay ölçer mi var.boş olan dairelerin ortam sıcaklığı  15*c ayarlı çalıştırıldığı düşünülür,

4- Sitemizin sorucevap kısmında benzer sorulara verilen cevaplara bakarsanız, size bilgi ve fikir verecektir.

5- Binanız yeni ve kat mülkiyetine geçmişse yöneticide yasalsa o zaman, yakıt masrafları dağılımında  70/30 oranı geçerlidir. Pay ölçerin hesabı sitemizin bir makalesinde nasıl tatbik edildiği açık olarak anlatılmıştır. Eğer pay ölçer basit ve sıvı seviyesi ölçümlü ise o zaman mevsim sonunda hesaplaşma yapılmaktadır. O zaman sizden toplanan para avanstır. Bu hususu  yöneticiden öğrenebilirsiniz. Ancak otomasyon bakımından daha ziyade doğal gaz kullanan kazanlara sahip binalarda konut içi otomasyon cihazlarıyla  beraber verimli olmaktadır.

6- Siz konutu satın alıp hemen taşınmamışsanız, belki başka masraflarıda ihtiva edebilir. Binanızda sıcak su müşterek sistem mi? Sıcak su temini içinde aynı oran geçerlidir.

7- Kat mülkiyetine geçilmemişse o zaman masraf dağılımında arsa payı oranları işin içine girmektedir veya yasal olmayan toplantı kararları ile pratik olarak ısınma masrafları dairelerin alanına veya ısıtıcı metrajı <ısıl güçler> bazında ısıtma giderleri dağıtılmaktadır. Toplantının tutanakları  veya defteri bulunur. Senede bir defa masraf dağılımları ve yasal olmayan yönetici seçimi için kat sahipleri toplanır.

8- Aslında eğer ithal kömür kullandıklarını düşünürsek,110-100 m² konut için bu sene biraz iklim sert geçtiğini de düşünürsek, sadece ısıtma için sanki fazla gibi geliyor ancak alınan kömür fiyatı, cinsi, kazanın yanma şartları, süre ve sıcak su müşterek sistemse şartların gereği kömür sarfiyatı da artar.

9- Kömür kazanı mevzunda bilgi verilmediğinden, kazanın kömür besleme sistemi kazan verimliğine etki eder. Ayrıca bu sene  ithal kömür tonunun fiyatı <250-275 USA DOLARI>  olduğunu hatırlamalısınız. Kazancının da kömür yakma tekniklerini bilmesi ve kazanda  haftalık periyodik temizlikleri yapması şarttır.

10- Kazanda yerli linyit yerine iyi kaliteli ithal kömür kullanmanız yakıt masraflarını düşürür. İlk anda fiyatı pahalı gibi gelse de yerli kömürün kül ve rutubetinin fazlalılığı fiyatı katlamaktadır,

Saygılarımla.10/01/2019-  Rev. 11/01/201019
0 oy
(357 puan)
Merhaba,

Ben bu gibi sorulara cevabım, bazı kabuller ile sizin daireniz 100-110m2 olduğuna göre, günde 10 saat yandığını düşünülürse kazan el besleme ise sizin bulunduğunuz 1. iklim bölgesinde senelik ısıtma 5-6 ay kabulüyle adana proje sıcaklığı t=0 *c/rüzgarlı bölge , kabuluyle binanın mantolaması olmadığı zaman sizin konutun ısı ihtiyacının 1saat maksimum ısı ihtiyacı  Q=10.000 kcal/h dır.(bu değere ortak mahallerde dahildir.)

Ortalama günde 5-8kg/gün*daire ithal kömür yakar. Bu değer mevsim ortalamasından hesaplanan değerdir. Kışın soğuk günlerinde 10-12 kg çıkabilir.ama ısıtma mevsim ortalaması 5-8kg /gün, bu kazanın tipine, kazancıya iyi kaliteli ithal kullanmanıza bağlıdır. Verilen avans ile iyi kalitede daire başına 1,250kg-1.500kg kömür almak mümkündür. Daire başına 1.259kg kömür alınmışsa 36 daire için ise 36*1.250kg=45.000kg kömür demektir.

Isıtma sisteminin 2.5 ay dır yandığını düşünülürse o zaman bu periyottaki kömür sarfiyatı 45.000kg/ 75 gün=600kg  ithal kömür yakılmış olunur, daire başına-600kg/36 daire=16,66kg/gün bu değer kışın daha başında size verdiğim ortalamanın çok üzerindedir. 10kg/gün olsaydı makul bir değer olabilirdi. Belkide yerli kömür kullanıyor olabilirsiniz. Bana göre bu sarfiyat 2.iklim bölgesindeki sarfiyattan bile 2kat fazladır.

Size verdiğim değer bizim sitemizin değerleridir. Yanlış olması mümkün değil. Bana göre sebep,

1-Kazanın kötü kullanımı

2-Uygun olmıyan kazancı

3-Nemli ve kül %si yüksek  alt ısıl değeri 3000-2500kcal /kğ kömür kullanımı olabilir.

4-Periyodik bakımların yapılmamış olunması

5-Eksik yanma % sinin fazlalığı gibi.

Saygılarımla.11/01/2019

241 soru

293 cevap

171 yorum

284 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...