0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (24 puan)
Merhabalar. 30binlik kazanım var. Degerler bekleme 4 dk besleme 9 saniye. Kullandıgım kömür yerli 4800 kalorilik kömür bu arada sirkulasyon derecesi 20 derece. Bu tam olarak neyi ifade ediyor. Boyler deki sıcak su derecesini mi?

2 Cevap

0 oy
(1.1k puan)

Merhaba,

Kalorifer kazanınız ayarladığınız sirkülasyon sıcaklığına ulaştığı zaman, sirkülasyon pompası otomatik olarak devreye girecektir.

Kazan sıcaklığı 50 C ye düştüğünde kazan otomatik olarak sirkülasyon pompası ve fanı kapatır. Sirkülasyon pompasının ilk yanmada devreye girme sıcaklığı 35 °C, Sirkülasyon pompasının yakıt yüklemesi yapılmadığında devreden çıkma sıcaklığı 30 °C, Termostatın minimum ayar değeri 40 °C dir.  Bu durum marka ve modele göre değişmektedir.

Kazan kullanım talimatınız veya kataloğunuzda bu değerler net olarak belirtilmektedir. Eğer yoksa marka ve model belirtebilirseniz, kullanma kılavuzunu size ulaştırabiliriz.

Kömür alt ısıl değerinizin düşük olması nedeniyle normal şartlarda 30000 kcal/h lik kömürlü kazan için 120 sn bekleme, 4 sn besleme, fan ayarınızı da 5. kademe olarak ayarlanmalıdır. Bu doğrultuda düzenlemeleri yaptıktan sonra sistem rejimi ve yakıt tüketimini kontrol edip deneme yanılma ile sürelerinizi ayarlayabilirsiniz.

Çünkü kömür ocağının kaynağı, kömürün boyutu, kömürün alt ısıl değeri vb. gibi durumlar bu değerlerin değişmesine neden olur.

(24 puan)
alpmakine.com/urunler/stokerli-kat-kaloriferi

Ürün bu amma herhangi bir kullanma kılavuzu verilmedi ve dediğim değerlerde yakılarak degerlerinin iyi olduğunu söylediler. Ancak günde 2 torbayı geçen bir kömür gideri oluyor.
(1.1k puan)
Merhaba,

Kömür giderinizi azaltmak için 7000 kcal/kg alt ısıl değeri olan kömür kullanmalısınız. Bu doğrultuda yanma verimi artacağından mevcut bekleme sürenizi artırıp veya besleme sürenizi kısaltarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ancak 4800 kcal/kg ile 7000 kcal/kg arası fiyat farkı bulunmaktadır. Bu nedenle günlük veya haftalık deneme için 7000 alt ısıl değer veya üstünde kömür alarak yakıt kullanımı, konfor durumu ve maliyet analizi yaparak doğru seçime karar verebilirsiniz.
(24 puan)
Teşekkürler yardımınız için iyi günler
0 oy
(545 puan)
Merhaba,

Sorunuza sizin konut için yapacağım matematik modelle  ve bazı kabullerle kömür sarfiyatının analizini yapmaya çalışacağım. Ancak binanızın konumu, izolasyon durumu,hangi şehirde veya hangi iklim kuşağında olduğu, binanın serbest bina gibi parametreleri ile dairenin bina içindeki konumu ve taban alanın kaç m2 olduğu hususları bize bildirmediğinizden kömür sarfiyatının azlığı veya çokluğu hakkında fikir beyan etmemiz biraz kaba yaklaşım olacaktır. Galiba sıcak suyu da boyler üzerinden temin ettiğinizi sorunuzdan anladım, eğer yanlış bir yaklaşım değilse.

1- Sn. Editörün size tavsiye ettiklerine bende katılmaktayım.

2- Bana göre kullandığınız kömürün alt ısı değeri 3000-3500 kcal/kğ civarında ve rutubetininde  %10-17, kül % sinin yerli liniyitlerinde yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Size verilen torba üzerindeki değerler kuru bazda olduğunu söylemek için kahin olmak  gerekli olamaz. Sizin için önemli olan size teslim edilen kömürdeki alt ısıl değerdir, paket üzerindeki yazılı olan değer pazarlama tekniği icabı tüketicinin kandırılmasıdır. Sizin kömürün piyasa değeri bugün için tonu: 500-650 tl /ton olduğunu söyleyebiliriz. İthal kömürün ise fiyatının peşin.1600-1750 TL/ton civarındadır. Umumiyetle sibirya kömürü adı ile satılır, bitümlü taş kömürüdür.

3- Kullandığınız kömür paketlerinin 25 kg olduğunu düşünürsek, sizin bu günler için yaklaşık günde 50 kg kömür sarfiyatı üzerinden verdiğiniz değerin termik hesaplamasını benim matematik modele göre analizimizi yaparsak. Isıtmanın günde 10-12  saat kabulüyle oturma alanı 100m²-110m² ısıtma alanı için sarf edilen enerji bu günler için; 3. iklim bölgesi, arakat kat için ısı ihtiyacı. Binanın konumuna göre,10.000watt.-20.000watt arasıdır. Aşağı yukarı 8600-17200Kcal/H tekabül eder. Siz ise verdiğiniz değerlerin analizinde yukarıdaki kabullere göre günlük ısı sarfiyatınız  üzerinden ortalama 1 saatlik ısı sarfiyatı ise : Qg=4800Kcal/kg* 50Kg* 0.60:10H=14.400Kcal/ H  bulunur. Ayrıca boyler içinde sarfiyatınız bina ısıtmasının %20-10 fazlası ihtiyacınız vardır. Sonuç olarak ısıtma da kullanılan kömürün miktarının bağlı olduğu faktörleri size başka bir açıdan izah etmeye çalıştım. Ümit ederim ki faydalı olmuşumdur.

Saygılarımla.09/01/2019

NOT: Size burada yazacağım bilgi, benim site grubunun kullandığı değerlerdir. Bina 2.iklim bölgesinde, günde 10 H sıkı tasarruf tedbirlerinin uygulandığı 260 haneli, 5 bloktan ibaret kömürlü kazan ile bölgesel ısıtma ile tek merkezden ısınıyor. Daire başına günde 8-10 kg ithal kömür kullanmaktaydık. Bu sene hedefimiz 5-7 Kg /gün*daire  düşürmeye çalışıyoruz ama ısıtmada şahsen hiç memnun değilim. Ama bulunduğum bölge işçi muhiti, son sosyal problemler sebebiyle aidat toplamakta zorlanıyoruz. Bu yüzden hiç olmazsa siz kendi durumunuzdan sorumlusunuz, halinize şükrediniz. Ayrıca sitemizde kazanlarla ve kömürle ilgili makaleleri okursanız kendinizi eğitir ve daha ekonomik ısınma çözümleri bulabilirsiniz.
(24 puan)
Merhabalar 110 m.karelik bir evde yaşıyorum. Iklim olaraksa karasal iklimin hakim sürdüğü bir yerdeyim su an icin -9 derecelik bir sıcaklık mevcut. Bina konumu olaraksa açık bir lokasyonda cevresi acık diyebilirim konum olarak ve müstakil bir ev. Kömür içinse alt ısı değeri olarak minimum 4800 kcal yazmakta. Açıkçası bu aldatmaca olabilir mi bilmiyorum. 1000 tl/kg lık bir fiyatla almıştım. Evet bu arada sıcak suyu boylerle sağlıyorum kalorifer kazanındaki paneldeki sirkulasyon sıcaklığının onunla bağlantısı olup olmadığını merak etmiştim çok fazla bilgim yok malesef. Yazınız oldukça açıklayıcı oldu teşekkür ederim çok.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (52 puan) sordu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
...