0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (24 puan)
Merhabalar iyi günler 30binlik kazanım var bekleme süresi 4 dk besleme süresi 9 sn sirkulasyon sıcaklığı 20 derece. Günde 2 torba üzerinde harcama yapıyor . Kömür 4800 kalori yerli kömür . Ideal ayarları ne olmalıdır?

1 cevap

0 oy
(1.1k puan)

Merhaba,

Kömür alt ısıl değerinizin düşük olması nedeniyle normal şartlarda 30000 kcal/h lik kömürlü kazan için 120 sn bekleme, 4 sn besleme, fan ayarınızı da 5. kademe olarak ayarlanmalıdır. Bu doğrultuda düzenlemeleri yaptıktan sonra sistem rejimi ve yakıt tüketimini kontrol edip deneme yanılma ile sürelerinizi ayarlayabilirsiniz.

Çünkü kömür ocağının kaynağı, kömürün boyutu, kömürün alt ısıl değeri vb. gibi durumlar bu değerlerin değişmesine neden olur.

Kazan sıcaklığı 50 C ye düştüğünde kazan otomatik olarak sirkülasyon pompası ve fanı kapatır. Sirkülasyon pompasının ilk yanmada devreye girme sıcaklığı 35 °C, Sirkülasyon pompasının yakıt yüklemesi yapılmadığında devreden çıkma sıcaklığı 30 °C, Termostatın minimum ayar değeri 40 °C dir.  Bu durum marka ve modele göre değişmektedir.

(29 puan)
ben altınoluk 30000 fındık kalorifer var müstakıl ev 8 petek var 4500kal 7600kal 2 adet odak ve bamak kömürüm var karıştırıp atıyoruz sıcaklık 55 fan 2 besleme 5 bekleme 4 yapıyorum ama potanın sadece kenarlarında toplanma ve curuf oluyor bazen güzel havalarda sadece 4500cak yakıyorum aynı ayar bu komur top top oluyor ne yapmalıyım bu ayarlar iyimi kömürü karıştımam sorun olurmu günde 4 torba yakıyor nolmal mi ?
(1.1k puan)

Merhaba,

Kazana ısının bacadan hızlıca atmosfere atılmaması için kazana gereğinden fazla hava verilmemelidir yoksa curuf oluşmaktadır.  Curuflaşma, ortamdaki havanın yetersiz olduğu durumda kömürün yanma işlemine girmeden karbonize olmasıdır. Kısacası, kömürün yanmamış halidir. Curuf oluşmaması için fazla hava verilmemeli ve çok fazla besleme yapılmamalıdır.

Ayrıca besleme 5 bekleme 4 olarak vermiş olduğunuz değerler neye karşılık gelmektedir. (Dakika, Saniye)

Yukarıdaki soruda yer alan kazan kapasitesi ile eş değer kapasiteye sahipsiniz bu nedenle 120 sn bekleme, 4 sn besleme, fan ayarınızı da 5. kademe olarak başlangıç ayarı yaptıktan sonra sistem rejimi ve yakıt tüketimini kontrol edip ilgili ilin dış hava sıcaklığı ve anlık ihtiyaç (ısı kaybı) doğrultusunda deneme yanılma ile sürelerinizi ayarlayabilirsiniz.

Kömürleri karıştırma işlemi de aslında üreticilerinde yapmış olduğu ve "Briketleme" olarak tabir edilen ancak ithal+yerli kömür ile yapılan karışımı ile gerçekleştirilen toz halindeki kömürün uygun şartlarda hazırlanarak ve/veya çeşitli katkı maddeleri ile karıştırılarak bir kalıbın içerisinde preslenmesi sonucu küp, yastık, silindir veya yumurta gibi şekillerde sağlam ve kaliteli yakıt haline getirilmesi işlemidir.

Kömürün briketlenmesinde başlıca iki amaç söz konusudur. Bunlardan ilki aslında yeterli ısıl değerlere sahip olduğu halde çeşitli maddelerle karıştırıp daha asil bir yakıt yapmak, ikincisi ise yeterli ısıl değere sahip olmaması, yüksek rutubet oranı dolayısıyla doğrudan evsel yakıt olarak yakılması güç olan kömürlerin kurutma yolu ile ısıl değerini artırmaktır. Briketleme sonunda kırılgan, çabuk tozlaşan, nem içeriği yüksek linyitler daha yüksek ısıl değere, daha yüksek dayanma gücüne sahip olabilmektedir. 

Ancak bu işlem labarotuar ortamlarında gerçekleşmekte ve shatter testi, kırılma testi, suya dayanım testi, aşınma sağlamlığı ve kalorifik değerlerin ölçülmesi ile netleştirilmektedir.

Sizin yapmış olduğunuz kaba karıştırma işleminin neticesini bu doğrultuda söylemek hatalı olur. Ancak deneme yanılma ve 3 farklı yanma işlemi ile kabaca öğrenebilirsiniz. Öncelikle sadece 7600 kcal/kg alt ısıl değerli kömür ile yanma, sonra 4500 kcal/kg ve en son karışım yaptığınız kömürle yanma gerçekleştirip, curuflanma, sistemin rejime girme süresi, yakıt tüketimi ve istenilen sıcaklığı elde etme, çalışma sürelerini karşılaştırıp doğru veya ekonomik bir işlem yapıp yapmadığınızı görebilirsiniz.

(29 puan)
cevap için teşekkürler bu arada benım fan maksimim 3 seviye oluyor 5 yok yanı 1 sorumdaha var 7600cal ısıyak diye yerlı komur aldık komur de toz gıbı komur kırıklarıvar yanı ufalanmış bu kömürü yaksak sorun olurmu nasıl soyliyeyım 25kg diyelim en az 5 kg kömürün kum şeklinde diyerleri normal fındık boyutunda eleyıp kum gibi olanı atalım mı yoksa onuda karıştırıp yakalım mı şuan 2 torba 4500cal 1 torba 7500cal kömürü karıştırıp BEKLEME 3dkk 4 sanıye BESLEME ayar yaptık fan 2 de
...