0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (26 puan)
Kullanma suyunda kollektör çapı ve boyu nasıl hesaplanır ?

1 cevap

0 oy
(1k puan)

Merhaba,

Kullanma suyu hattı debinizi belirlediniz, kollektördeki hızı 1,5-2,0 m/sn alarak Q=V×A ; Debi=Hız×Kesit Alanı (Alan=π×D²/4) formülü dikkate alınıp çap hesabını gerçekleştiriyorsunuz. Kollektör boyu ise bağlantısı yapılan hatların arasında montaj ve bakıma uygun mesafe bırakarak belirliyorsunuz.

1,5-2 m/sn hız temiz su için geçerli olup, içinde katı parça bulunan akışkanlar için katı parçaların çökelme riski olduğundan minimum hız 1 m/s olmalıdır.kölletörü %05 eğimli mötaj yapıp,muhtemel totunun toplandığı yerde 1/2* küesel vana konulup birikmesi muhtemel çökmüş maddeler blöf yapılırsa daha temiz su alınabilir.aryıca basıncı ölçmek için monometre ve m. musluğu konulmasıda keza faydalı olur,köllektörün işlevliği artıılmış olunur.

(26 puan)
Teşekkürler.
(357 puan)
merhaba,

sitemizde çıkan ısısan yayınlarının tesısat  kitabının içinde temiz su bölümünde istediğiniz bilgiler mevcuttur.adı geçen yayın sitede pdf mevcuttur,ama ısısanla temasa geçerek kitapları temin etmenizde mümkündür.

saygılarıla.25/01/19

241 soru

293 cevap

171 yorum

284 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...