0 oy
Havuz Tesisatı kategorisinde (66 puan) tarafından
Merhaba,

Havuz tesisatında yanlara konulan ve üsten suyu emiş yapan skimmer kullandığımızda denge deposu yapmamıza gerek oluyor mu? Maliyeti denge deposundan daha uygunsa skimmer  kullanamak daha doğru olmaz mı?

1 cevap

0 oy
(2.3k puan) tarafından
Furkan Bey merhaba,

Açık sirkülasyon sistemli, üstten taşmalı, denge tanklı havuzlarda ya yandan savak yapılarak veya  üzerine ızgara konulan taşma kanalı inşa edilerek havuz suyunun devir daimi sağlanır. Bu tercihe göre, yapılacak havuzun betonarmesine esas olacak şekilde savağının veya üstteki taşma kanalının ölçüleri tespit edilir.

Kapalı sirkülasyon sisteminde kullanılan satıh sıyırıcı (skimmer) cihaz veya cihazlarının da sayısı belirlenir ve yine havuzun betonarmeye esas plan ve kesitinde, skimmer konulacak yerler ile montaj yuvalarının ölçüleri gösterilir. Skimmerlerden sirkülasyon debisinin % 70’i emileceğine göre, kullanılması düşünülen skimmerlerin sayısı, su emme borusunun çapından yola çıkılarak hesaplanır. Skimmerlerin de emiş hızı 1.oo  m/saniye alınmalıdır. Her skimmer kendine ait ayrı boru ile pompa emiş kollektörüne bağlanır Her skimmerin boru uzunluğu farklı olacağından basınç kayıpları incelenmelidir. Skimmerli havuzlarda otomatik su yenileme tesisatı ilave edilmelidir.

Havuzun, normal yüzücü kapasitesini ifade eden hesaplanmış günlük yüzücü sayısı ile 30 litre/yüzücü’nün çarpımı, havuzun günlük olarak tazelenecek su miktarını belirleyecektir. Bu miktar taze su, havuza gün içinde bir veya birkaç defada verilerek havuzun taşırılması sağlanır. Skimmerlerin (satıh sıyırıcıların) içerisinde, havuz taştığında görev yapacak taşma gideri borusu vardır.

Genel kullanım amaçlı veya  büyükçe hacimli olan havuzlarda skimmer varsa, bazen klor tabletleri skimmerlerin içindeki sepete,  gereken miktarda  konularak  tabletlerin  erimeye bırakıldığı görülmektedir.

Bu şekilde dozlama  iki sebeple sakıncalıdır.

Birinci sebep: suda eriyen klor geniş bir su kütlesine (Havuzun su hacmi içerisine) yayılıp , seyrelmeden ;  önce kum filtresinden geçeceğinden filitrenin içindeki kirleri eritip havuza kaçmasına ve havuzun kirlenmesine sebep olabilecektir.

İkinci sebep : bilmeden skimmerin  içerisine elini sokan yüzücüler  ( bilhassa çocuklar ) yine bilmeden ellerini yüzlerine ve gözlerine sürebilirler. Oradaki nisbeten yoğun klor insana zarar verebilir.

Genellikle prensip : Dezenfeksiyon maddeleri; filtre ile havuz arasındaki bir  bölgeden verilmelidir. Havuzun içine doğrudan verilecekse ; havuz su alanının çeşitli bölgelerine kısım kısım bölüştürülerek  ve çok alçaktan serpilir veya dökülür.
(24 puan) tarafından
Açıklayıcı güzel cevap olmuş

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
25, Mart, 2019 Havuz Tesisatı kategorisinde Taha12 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
13, Mayıs, 2022 Isıtma Tesisatı kategorisinde Res42 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
18, Mart, 2021 Isıtma Tesisatı kategorisinde Alperen38 (24 puan) tarafından soruldu
...