0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (24 puan)
Membranlı bir hidroforda sistemde kaçak yoksa, bu basılan su tüpe mi dolar? Mahsuru var mıdır, nedir? Selamlarımla...

1 cevap

0 oy
(1k puan)
Merhaba,

Şebekeye su basan hidroforların denge tankı içindeki, eğer membranlı sistem ise membranın bir tarafında hava veya azot gazı, diğer tarafında ise sıkıştırılmayan akışkan bulunur.<su>

Pompa sisteme su basmaya devam ederken şebeke tesisatında kullanılmıyorsa o zaman akışkan denge deposu içindeki ön ayarlı havayı sıkıştırır ve o esnada da şebekedeki suyun basıncı  hidrofor kontrol panosunda ayarlanan değere gelince pompanın elektrik enerjisi preostat tarafından kesilir. Pompanın devreden çıktığı basınca hidrofor üst basıncı denir.

Şebekedeki sarf merkezleri kullandıkça suyun basıncı düşünce <depo büyüklüğü ile alakalı> otomasyon panosundaki preostat bunu hissederek pompanın elektrik beslemesini açarak devreye girmesini sağlar. Pompanın devreye girdiği akışkan basınç değerine alt basınç değeri denir. Bu mevzuda sitemizin hidroforlarla ilgili çıkmış olan makaleleri okursanız daha bilgili ve bilimsel verilere ulaşabilirsiniz.

Sitemizdeki makalelerde; hidrofor çeşitleri,depo hacmi ve membranlar, ön gaz ayarı, hidrofor işletmeciliğinde nelere dikkat etmeniz lazım geldiği hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

Saygılarımla. 01/01/2019

İlgili sorular

0 oy
3 cevap
0 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde Kerem (22 puan) sordu
0 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde mehmet47 (22 puan) sordu
...