0 oy
Yangın Tesisatı kategorisinde (26 puan)
Yangın pompası emişi dn 200 olan bir sistemde pompanın emiş borusu 2 metre mi olmalı minimum? Pompa dairesinde bunu sağlayamadığımız durumda emiş borusunu depoya kadar 1 m , deponun içinde 1 m şeklinde yapsak toplamda 2 metreyi boyle sağlarsak sistemsel olarak ve itfaiye onay konusunda bir sıkıntı yaşarmıyız?

3 Cevap

+1 oy
(1.4k puan)
Merhaba,
Pompa emiş ve basma kısımlarında emiş borusu çaplandırılmasında, en yüksek 4,5 m/sn su hızı geçilmeyecek biçimde çaplandırılmalıdır. Basma hattı ise 3 m/sn’yi geçmemelidir. Ayrıca NFPA 20 – 4.15.6.3.2 doğrultusunda uzunluk olarak ise pompanın düz emiş borusu uzunluğu, 10 boru çapı uzunluğunda veya daha büyük olmalıdır. (L ≥ 10×Çap).  Bu uzunluktan sonra gerekli olan armatür veya fittings bağlanmalıdır.
(32 puan)
Yangın su deposu  içinde; her pompa için vortex plaka konulmalıdır.
+1 oy
(30 puan)
Merhabalar;

NFPA 20 (Standard for the Installation of Centrifugal Fire Pumps), NFPA'in yangın pompaları ile ilgili standart'ı olup; yangın pompaları ve pompa gruplarının, motor kumanda sistemlerinin ve kullanılması gereken yan elemanlarının özelliklerini, performanslarını ve montaj kurallarını, belirleyen standardıdır.

NFPA yangından koruma konusunda standartlar hazırlayan, kitaplar ve dergiler basan yayınlar yapan bir organizasyon olup, firmaların NFPA standartlarına uygunluğunu onaylayıp belgeleyen bir kuruluş değildir.

NFPA 20 standardına göre pompa emişinde laminar akım sağlanması adına 10 çap düz hat gereklidir.

DN200 Emiş hattı için 200 mm x 10 =2000 mm = 2 mt.

Pompa emişinden önce bu uzunluğu sağlamanız yeterlidir.
0 oy
(24 puan)
Bahsettiğiniz gibi depo içine uzunluğu göndererek bu sorunu çözmüş olursunuz. Hiç merak etmeyin, itfaiye bu detaylara takılmadığı için sorun olmayacaktır. Bırakın 10xD yi flow testi dahi yapmıyor. Oysa sistemin durumu oradan belli olmaktadır.

İtfaiye sadece sistemin çalıştığına bakıyor. İsteriz tabi tüm testleri yapsın ama ne yazık ki..

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
...