0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Termoakım kazan sıcaklığı yükselmiyor kazan 55 ayarlı 37 ye cıkıyor pompa devreye girince sıcaklık 26 lara düşüyor 32 ye gelincede pompa devreden çıkıyor yani kazan kim geldiyse yapamadı sorunumuz çözülmedi yardım edebilecek arkadaşlar lütfen acil yazarlarsa seviniriz 8 daireli apt küçük cocuklar var derece 55 ayarlı besleme 150 sn 8 sn fan 5 te yanması gayet normal

3 Cevap

0 oy
(496 puan)
Merhaba,

Şimdiye kadar yaptığınız çalışmalarda servisinde çalışmalarının sorununuzu çözemediğini söylüyorsunuz..! Size bu mevzuda bazı soru-cevapları olacak. Ama biz yol göstereceğiz,s izde probleminizi inşallah çözeceksiniz..!

1- Kazan gücünden hiç  bahsetmiyorsunuz. Sadece daire sayısı vermektesiniz. Ayrıca dairelerdeki ısıtıcı peteklerin cins ve metrajını verdiğiniz taktirde, kazan ısıl günü hesaplayarak <kazanın> binanın ısı kaybını karşılamasını hesaplayacağım. Çünkü binanın ısı kayıpları kazan tarafından karşılanır. Sanki uyumsuzluk var diye bilmek için tesisat projesinin doğru olup olmadığı tahkik edilmesi için  şarttır <meftayı ayağa kaldırmak için.!>

2- Tasdikli proje ile tatbikat projesini ısı mühendisine kontrol ettirin. Mühendis, eğer ısı kaybı hesapları ve tasdikli projeyi görerek, binanızın halihazırdaki durumunu görüp ve kontrol ederek, muhtemelen bir sonuca varabilir. Eğer işletme hatası yoksa tabi.

3- Binanız dış cephe izolasyonu var mı? Kaç  cm dir? Binanız hangi şehirdedir? Camlarınızın  cinsi örneğin; plastik doğrama mı, çift cam mı? Cam yüzey alanı kaç m². Bu faktörler ısı kaybına etki eder.!

4- Kazanda ne tip cins  kömür kullanıyorsunuz? Sibirya kömürü mü? Yoksa yerli linyit mi ? kömürün alt ısıl değeri ne.?  <Hu= kcal/kg>

5- Sirkülasyon pompalarının ve Hm ve Qm projeye uygun mu?  Yani seçilenle proje arasında uyumsuzluk olabilir. Pompanız 3 devirli mi? Hangi devirde çalışmakta?

6- Tesisatınızın izolasyonu var mı? Uygun kalınlıkta mı? Verdiğiniz ısı enerjisi  tesisatta  kaybolabilir. Yani, dağıtım boruları izoleli değilse, sığınak ve boş mahaller lüzumsuz  ısıtılabilir.

7- Kollektör vanaları kullanma talimatına uygun şekilde mi?  <yani açık olan açık, kapalı olan kapalı mı?>  Otomasyon panosunun elektrik  kontrolü, ölçme uçlarının <kılıflı ise>ısıya dayanıklı  <ısı- transfer yağı veya hidrolik yağı> ile doldurulmalı, ayrıca ölçme cihazlarının <sıcak su+ termometre çifti> ile sıcak su ile test ederek doğru gösterdiğini tahkik ediniz. Sensörler temas uçlu ise boruda geldiği yeri temizleyip boru yüzeyini ince  <0 numara> sıcağa dayanıklı gresle yağlayıp sensörün özel kelepçesini tatlı sıkı sıkınız. Baca sıcaklığına bakınız. <200-220 c> olmalı, baca çekişini baca damperi ile ayarlayınız boşuna havayı ısıtmayınız, kazanın hava çekişi kömürün tam yanmasını sağlayacak, hemde alev rengi portakal renginde olursa kömürü en ekonomik şekilde yanmasını sağlamış olursunuz. Kömürün tonu  ne de olsa 1600TL-1850TL .!

8-Sitemizde çıkan makale ve  soru-cevap kısımlarını okursanız, orada size faydalı bilgiler bulunmaktadır. İşletmecilik bilgilerinizi daha pekiştirirsiniz.

Saygılarımla. 9 / 12 / 2018
+1 oy
(1.1k puan)
Merhaba,

Sistem, ekrana girilmiş olan sıcaklıkla, mevcut kazan suyu sıcaklığı arasındaki farka göre fan hızını ayarlar. Sıcaklık farkındaki her 1 °C’lik değer için fan hızındaki değişme oranı %4’tür.

Normal şartlar altında (fabrika ayarları) çalışma senaryosu olarak Kazan koruma için yakıt bittiğinde kazan suyu sıcaklığı 32 °C’nin altına düşerse, fan otomatik olarak kapatılır. 30 °C’nin altına düşerse de, sirkülasyon pompası otomatik olarak kapatılır. Ayrıca kazan suyu sıcaklığı 50-55 °C sıcaklığa ulaşmadan sirkülasyon pompasını çalıştırmayınız.

Eğer istediğiniz sıcaklığa gelmeden bu işlemler oluşuyorsa sorunu tesisatta aramak gerekir diye düşünüyorum.

- Tesisatta ve radyatörlerde hava var mı?

- Sistemde kaçak veya su eksilmesi bulunuyor mu?

- Tesisat hattında tüm vanalar radyatör vanaları da dahil açık mı?

- Kazan su sıcaklığı yükselmiyorsa pompa debisi çok yüksek veya çok alçak olabilir. Toplam radyatör metrajına göre ısıl kapasiteyi kontrol ediniz. Ya da mevcut projesi varsa ısı kaybı hesabına göre radyatör seçimi yapılmışsa projeye uygun pompa konulmuş mu inceleyiniz.

- Kazan su sıcaklığı yükselmiyorsa Baca kesiti aşırı büyük veya küçük olabilir, uygun çap mı projenize bakınız.

- Kazan su sıcaklığı yükselmiyorsa Yakıt kalori değerinin 6000’den düşük olup olmadığını kontrol ediniz

- İmbisat deponuzun ya da açık genleşme tesisatının hatları yanlış bağlanmış olabilir kontrol ediniz.
0 oy
(32 puan)
Ustam.150 sn 8 fan fan 5 de demiştiniz kazanınız kaç binlik ve daire niz kaç daire dır  kömürünüz nasıl bir kömür cinsi kalorisi

279 soru

340 cevap

194 yorum

336 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...