0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (81 puan)
Doğalgazın olmadığı bir yerde sıvı yakıtlı kalorifer kazanı kurmak istiyoruz. Yakıt olarak Motorin mi yoksa Fuel oil mi kullanmalıyız. Fark veya dezavantajı nedir?

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan)

Merhabalar,

Konu ile alakalı olarak sıvı yakıtlar ve özellikleri makalesi paylaşılmış olup incelemenizi tavsiye ederim.

İyi günler.

(416 puan)
Merhaba,

Sorunuzun cevabı aslında çok uzun ve çeşitli faktörleri içermektedir.

1- Kuracağınız tesisin gücünden hiç bahsetmemişsiniz.

2- Doğal gaz kullanmadığınıza göre sıvı yakıtın çeşitlini ısıl kapasitesi ve işletme tipi tayin edecektir.ayrıca ürüne getireceği maliyeti de düşündünüzmü bilmiyorum

3- Yakıt bakımında öz kaynaklara dönmekte fayda var.yani,kapasiteye bağlı olarak , işletme tipini de göz önüne alarak linyit yakan bir çok sistemler var. Endüstriyel büyük kapasitede tesis kuruyorsanız, düşük kalorili linyitleri yakabilen, çevre kanuna uygun tedbirleri rahatlıkla yerine getirilebilecek sistem olarak  <AKIŞKAN YATAKLI KÖMÜR ISI SANTRALIN > uygun bulurum.

Saygılarımla. 07 / 12 / 2018

NOT: Tesis küçükse mazotlu, büyük güçte ise fuel-oil ün çeşitli numaraları kullanılabilir. Fuel-oil kullanımında  vizkoziteyi istenilen değere getirmek için yakıt hazırlama tesisi kurulmalıdır. Örneğin; ana depolama tankı, günlük tank, elektrikli veya ısıtma akışkanı ısıtmalı eşanjörler, yakıt pompaj istasyonu, yakıt sirkülasyon hattı gibi yakıtın numarası büyüdükçe yakıt haznesi de detaylanmaktadır. Eğer tesis dur kalk yapma durumu olursa ayrıca devreye girişlerde mazot kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Kurumsal firmalarla irtibata geçerseniz istediğiniz kapasiteye uygun tesisat şemasını ve kazan teklifini bütün bileşenleriyle beraber teklif alabilirsiniz size yardımı olacaksa aklıma gelen bazı firmaları sıralayabilirim. Petniz kazan, yıldız kazan, üniversal kazan gibi firmalar size yardım edebilir.    07 / 12 / 2018

266 soru

322 cevap

183 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...