0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (34 puan) sordu
Doğalgazın olmadığı bir yerde sıvı yakıtlı kalorifer kazanı kurmak istiyoruz. Yakıt olarak Motorin mi yoksa Fuel oil mi kullanmalıyız. Fark veya dezavantajı nedir?

1 cevap

+1 oy
(714 puan) cevapladı

Merhabalar,

Konu ile alakalı olarak sıvı yakıtlar ve özellikleri makalesi paylaşılmış olup incelemenizi tavsiye ederim.

İyi günler.

(175 puan) yorumladı
merhaba,

sorunuzun cevabı aslında çok uzun ve çeşitli faktörleri içermektedir.                                                                          1-kuracanız tesisin gücünden hiç bahsetmemişsiniz.

    2-doğal gaz kullanmadığınıza göre sıvı yakıtın çeşitlini ısıl kapasitesi ve işletme tipi tayin edecektir.ayrıca ürüne getireceği maliyetide düşündünüzü biliyorum                                                                                                              3-yakıt bakımında öz kaynaklara dönmekte fayda var.yani,kapasiteye bağlı olarak  ,işletme tipinide gözönüne alarak liniyit yakan bir çok sistemler var.endürtiyel -büyük kapasitede tesis kuruyorsanız,düşük kalorili  liniyileri yakabilen ,çevre kanuna uygun tetbirleri    rahatlıkla  yerine getirilebilicek sistem olarak  <AKIŞKA N YATAKLI KÖMÜR ISI  SANTRALINI >  uygun bulurum.

saygılarımla. 07 / 12 / 2018

NOT:tesis küçükse mazotlu, büyük güçte ise fuel-oil ün çeşitli numaraları kullanılabilir.fuel-oil kullanımında  vizkoziteyi istenilen değere getirmek için yakıt hazırlama tesisi kurulmalıdır.örneği;ana depolama tankı,günlük tank,elektrikli veya ısıtma akışkanı ısıtmalı eşanjörler,yakıt pompaj istasyonu, yakıt sikülasyon hattı gigi yakıtın numarası büyüdükçe yakıt haz. de detaylanmaktadır.eğer tesis dur kalk yapma durumu olursa ayrıca devreye girişlerde mazot kullanmak zorunda kalabilirsiniz. kurumsal firmalarla  irtibata geçerseniz  istediğniz kapasiteye uygun tesisat şemasını ve kazan teklfini bütün bileşenleriyle beraber teklif alabilirsiniz size yardımı olacaksa aklıma gelen bazı firmaları sıralaya bilirim. petniz kazan,yıldız kazan,üniversal kazan gibi. firmalar size yardım edebilir.    07 / 12 / 2018
...