0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Selamlar, biz apartman olarak kalorimetre kullanıyoruz bu sene 5 daireninki yenilendi ancak dairenin birinde sayaç çalışmasına rağmen Kwh değerini diğer daireler gibi yansıtmıyor yaklaşık 15 gündür çalışan cihazın verileri m3:2,516 kwh:8,5 giriş-çıkış sıcaklık farkı yaklaşık 1,5 derece (44,4 giren 43 çıkan). Bu rakamlar ile kwh üzerinden faturalandırma yapınca ortaya komik rakamlar çıkmakta şu an yalnızca tek daire bu durumda bunun sebebi ne olabilir nasıl bir çözüm önerirsiniz?

1 cevap

0 oy
(416 puan)
merhaba,

şimdi bianadaki dairelerde ısıtma gurupları var mı? yoksa yerden ısıtmamı yapılıyor ?ama biz dairenizin  termastatik kontrollu radyatör vanalı panel  <p-22 > tip olduğunu ,dairenizi büyüklüğüne göre  toplam panel radyatör uzunluğunu l=7-10 m tul olsun.binanızın 2. ısıtma bölgesinde  izoleli < mantolanmış > günde 10 saat yandığını  düşünürsek sadece yakıt masrafı kullanılan yakıt tipine olarak masraf 2000 TL - 2500TL olabbilmesi kuvvetli ihtimaldir.kafanızı karıştırmamak için sayaçın yazacağı enerji mktarını hesaplamıyorum.tesisatınızın ve binanın bulunduğu şehir ve kullanım şartları ve yakıt tipi ilede ilğilidir.şimdi sorunuza girmeden önce ısınma maliyeti bileşenlerine genel bir bakış yaptık.sorunuzun çözümü için size bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1-daireye giren akışkanın  bağlantıları doğru ise ölçülen fark sıcaklık normal degil.!en azından fark sıcaklık  normal olarak 8-15C arası kullanıma bağlı olarak değişmesi lazımdır.

2-dönüş süyu na  giriş suyundan baybas vardır yani akışkanlar  birbiri ile karışma durumu olabilir.bu hususu boruları takip ederek kontrol edebilirsiniz.

3-ölçmeyi yapan sayacın sensörlerini kontrol etmekte fayda var.sayacı yeni olduğunu düşünürsek, cihazının ana firma tarafında kontrol edilmesi şart gibi görünüyor.ayrıca servisin elindeki yedek sayaç ile değiştirerek deneme yapmakta fayda var.

4-vanaları tamamen kapatarak  sadece bir odanın mı? ısıtıcısını açabilir.zayıf bir ihtimal ama,hayat şartları insanları komşularının ısısını kullanan komşu haline getiriyor,farkında olmadan...!    5-müşterek siistemlerle ilgili < yakıt giderlerini paylaşımı >  sitemizde çıkan yazıları, makalele.size yol gösterebilir..!

   saygılarımla. 06 / 12  2019
(22 puan)

Üstat çok teşekkür ederim çok detaylı bir cevap olmuş emeğinize sağlık dediğiniz kontrolleri gerçekleştirdik. Sayacın ok yönünün suyun akış yönünde olmadığı terse yani peteklere doğru baktığı ortaya çıktı. Henüz servis gelmedi düzeltme için ancak biz bundan dolayı olabileceği kanısına vardık. İleriki sorunlara faydalı olabileceğini düşündüğümden birkaç resimde ekliyorum. Belki bu konuda bilginiz vardır? Sizce de bundan dolayı olma ihtimali var mı? En kısa sürede tesisat servisinin gelip duruma bakması için talep oluşturduk.

Saygılar..

(1.1k puan)
Merhaba,

Kalorimetre montajında aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

1- Kalorimetre dönüş hattına sensör ise gidiş hattına montajı yapılmalıdır.

2- Kalorimetre ok yönü daireden ana tesisat hattına doğru olmalıdır.

Sizinde belirttiğiniz gibi eğer ok yönü radyatör yani daire tarafını gösteriyorsa montajı hatalı yapılmış olmaktadır.

266 soru

322 cevap

183 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...