+1 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (63 puan)
Merhaba,

Vrf express programı eğitim videonuzu izledim öncelikle çok teşekkür ederim çok faydalı oldu benim için. Ancak kafamı karıştıran konu diyelim iç ünite ekleyeceğiz bir odaya, 5 tane iç ünite olduğunu düşünelim. Videoda her ünite için farklı mahal no girilerek işlem yapılmış. Tek mahal no girip bunun üzerine iç üniteleri eklesek daha doğru olmaz mı?

1 cevap

0 oy
(1.1k puan)
Merhaba,

Daikin Express programında bir mahal için birden fazla iç ünite olması durumunda programda her iç ünite için tek mahal yazıldığında oda içerisindeki iç ünite kapasitelerinde farklı seçilebiliyor. Örneğin;

B1 mahali için 20 kw yük söz konusu 5 adet koymak istiyorsunuz, program Mahal adı B1 olacak şekilde 5 adet 4 kw ısı kazancı girerek iç ünite eklediniz, program otomatik enerji performansını dikkate alarak 4 tanesini 4,5 kw 1 tanesini 2,2 kw lık ekleyebilir. Bu durumda 4 tanesi aynı 1 tanesi farklı kapasitede cihaz seçilmiş olacaktır. Ancak mahal içerisinde uygulamada karışıklık söz konusu olmaması için  aynı mahalde aynı kapasite cihaz eklenmesi durumu dikkate alındığında programı bir nevi kandırmak adına 5 adet iç üniteyi tek mahal için 5 adet ayrı mahale ekliyormuş gibi programa tanıtıyoruz. B1-1, B1-2 gibi. Bu durumda bir mahalde aynı kapasitede iç üniteler olmuş oluyor. Tabi burum daikin express programında söz konusu. Örneğin E-solution programını kullanmanız durumunda böyle bir durum söz konusu değil, tek mahal girişine göre iç ünite adedi doğrultusunda kapasiteyi vermektedir.

Daikin express programının sunduğu bu özellik teorik olarak doğru ancak pratikte uygulamada sıkıntı oluşturabileceğinden eğitim videosunda bu şekilde açıklanmıştır.
(63 puan)
Çok teşekkür ederim çok yararlı oldu

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap

266 soru

322 cevap

183 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...