0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (52 puan)
Merhaba... termoakım 40 binlik kazanımız pota kısmında yarısıında yanan alev olan ; diğer yarısında yanmayan çiğ kömür çıkan ve küllüğe çiğ kömür atan bir Kazan'ımız var. Kömür 1. Sınıf 7400-8000 kalorisi olan bir kömür, ayrıca ne kadar kömür varsa denedik... her türlü deneme yanılma yöntemin uyguladık 130/4 200/5 250/6 180/5 gibi kazan 4 az besleme vermiyor... fan hızı iyi.. ayrıca çiğ yanan yerde kömür un gibi geliyor yani kumdan biraz iri arada kalın kömürde var neden böyle geliyor mil kırıyor mu milden mi kaynaklanıyor? Kazanı Yen'i aldık 2018 yılı...Kazandan verim alamıyoruz bize acil yardımcı olursanız seviniriz. İlginiz için teşekkür ederim

2 Cevap

0 oy
(416 puan)
Merhaba,

Derdinize derman olmak için, size bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum;

1- Tesisat.org soru cevap kısmında sorunuza benzer soruya cevap verildiğini hatırlıyorum. Lütfen editörün ve benim cevaplarımızı okursanız size faydalı olabilir..

2- Kazanın tesliminde, bu tip arıza yok muydu? Yoksa kurulumda deneme yapılmadı mı? Bana göre kazan için kurucu firma ile nasıl bir mukavele yaptınız bilmiyorum. Bu hususu ancak siz bilebilirsiniz.!  Size verilen teslimat  föyünü tetkik ederek, sizce gördüğünüz aksaklıklar için,  kurucu firmaya şikayette bulunabilirsiniz çünkü arızayı gidermekle yükümlüdürler. Aksi halde kaymakamlıkta bulunan  <ilçe tüketici>  hakları  kuruluna şikayette bulunabilirsiniz. Orada standart <form -şikayette> bulunacaksınız. Size ilgililer yol göstereceklerdir.

3- Sorunuzda anlattığınız  yakma  denemelerini neye istinaden yaptınız? Öncelikle kurucu firmadan servis istemeyi öncelikle tavsiye ederim, arızayı garanti suresi içinde  <eğer hata var ise> gidermek onların yükümlülüğündedir. <kötü kullanım> hariç gibi şartları göz önüne alınarak <teslim-mukavele tutanağını> iyice okumanızda fayda var

4- Buradan size son olarak söyleyeceğim husus sizin tarifine göre o yanmamış kömürün koklaşmış  <sibirya >kömürü olma ihtimali yüksek. Çünkü ocak sıcaklığında hava yetmezse eksik yanma meydana gelerek, kömürün bir kısmının koklaşması mümkündür. Siz, herhalde ona yanmamış kömür diyebiliyorsunuz. Kurucu  firmanın teknisyeni bu işi çözecektir.  Ayrıca  <yanma  testi > önemlidir.!  Satın alınan kömürün;  kül % si, .uçucu madde % si,karbon % si  gibi  analiz değerlerini, ancak satıcıdan  <analiz raporunun> temin edebilirsiniz. (O raporda sizin aldığınız kömüre aitse tabi)

Saygılarımla.  03 /12 / 2018..

NOT: Havanın yanma bekinin ve kömürün içine dağıtım  kanallarını ve pencerelerini  bakım talimatına uygun olup olmadığını kazan teknisyeni  arızayı tespit  edecektir. Ayrıca kullanıcı talimatlarını iyice okumakta fayda var. Otomobilinize nasıl bakıyorsanız ısıtma sistemi bileşenlerine de öyle bakılması lazım.
0 oy
(1.1k puan)
Murat Bey merhabalar,

Eğer yakıtınız ocağın üst seviyesinden üç parmak kadar yukarı çıkmıyorsa yakıt verme süresini yükseltin. Eğer yakıtınız üç parmağın çok çok yukarısına çıkıyorsa ve çiğ kömür atıyor ise yakıt verme süresini düşürün.

Aşırı yakıt yüklenmesinden dolayı çiğ kömür atma problemi ve buna bağlı olarak helezon, rulman, zincir ve dişli arızaları meydana gelebilmektedir. Yakıt verme süresini düşürmenize rağmen aynı sorun tekrar ediyorsa yukarıda belirttiğimiz arızaların olma ihtimali nedeniyle servisle görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

Saygılarımızla

İyi çalışmalar dilerim

İçerik Editörü

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (52 puan) sordu
0 oy
1 cevap

266 soru

322 cevap

183 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...