0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (26 puan)
Merhaba,yeni bir ev satın aldık.bina on katlı ve biz 2.katta oturuyoruz.2 alt katımızda merkezi sistem odası var ve burada sıcak suyu pompalayan hidrofor ve kombiler var.Sorun şu ki merkezi sistem devredeyken evin içinde hidroforun çalışma sesi az olarak duyuluyor.kulaklarımı duvara yasladığımda sesin duvarın içinden evin içine taşındığını net bir şekilde duyabiliyorum.muteahhit ile görüştük fakat pek ilgilenmedi.evin içinde bu sesin olması özellikle gece cok rahatsız ediyor.hidrofor odsına yalıtım yapılsa duvardan gelen bu sesleri engeller mi? Ya da başka ne yapabiliriz?yardımınız için teşekkürler

1 cevap

+1 oy
(956 puan)
merhaba,

          sorununuza net cevap vermek mümkün değil,şöyleki tesisat odalarındaki meydana gelen gürültünün kaynağı bir değil birçok sebebi olabiliyor.size çözüm kaynağı olarak bazı tavsiyelerde bulunabilirim,ama uzman ve tecrübeli bir mühendisin faydalı olabiliceğini mahallin bileşenlerinin yerinde görmesi şarttır.size gözden geçirmenizi istediğim hususları yazayım

   1-umumiyetle pompa sisteminin dik tip olmalı <çünkü bu tip pompalar daha dengeli ve gürültüsüz çalışır.

   2-pompanın şaşisinin  özel yaylı takozlar < en az 4 takoz veya ayak > üzerine  zemine tesbit edilmeli zemin mahal beton seviyesinden en az 10 Cm  yukarıda terazisinde olmalı  3-motor gücüne göre  toplam yüksekliğiğ  25Cm kadar demirli beton da yapılmalıdır.servisin ve, veya bakım kataloğuna gore uymakta fayda var.ayrıca  kontrol panosunu da talimata uygun şekilde montaj edilmeli.           4-pomponun emiş ve basınç kısmı boruları titreşim ve  sökme kolaylığı için  birer adet kauçuk kompensatör,  hem emişe hemde basınç kısmına uygun suportklarla tesisata bağlanmalıdırşebeke besleme hatı uygun titreşimli kaliteli konsollarla  binaya vibrasyon geçmiyecek şekilde suportlanmalı  5-borular,   kat ve duvar geçişlerini elastik kılflar içinden diğer mahallere geçmelidir. 6-eğer pompalar susuz kalma ve,  veya suyunuzda kumlu su veya kirli su ile çalışmadan ötürü yatakları aşınırsa pompalar vibrasyo ve gürültülü çalışabilir.bu hususların öncelikle gözden geçirildikten sonra sonuç sizi gene  rahatsız ediyorsa, ozaman pompa dairesinin tavan-,duvarları pıyasada satılan < titreşim  izolasyon > levhalarıyla kaplamakta fayda olabilir.

saygılarımla.  23/11/ 2018

NOT: pompanın  emişi kisa ve kesme vanası olarak şiber vana ve pompa emiş ağzından daha büyük çapta olması emiş dirençleri yönünden faydalıdır,ayrıca emişe pislik tutucu montajı yapılmamış olmalıdır.pompa emiş ağzı daima pozitif emme olmalıdır.
(26 puan)
Teşekkürler.ayrintili bilgi verdiniz fakat müteahhit tarafı olayı görmezden geliyor. Merkezi sistem sıcak su borularını da izole etmemisler yaptırmaya uğraşıyoruz. Ilerleyen zamanlarda da dediginiz gibi izolasyon lehvalari ile odayı bina sakinleri olarak kapatmaya çalışacağız.
(956 puan)
merhaba,

    tesisat -orğ.nun son günde çıkan yayınlarında <hidraforun gürültüsünün azaltılması mevzunda >çok güzel  makale var tetkik ederseniz iyi olur.siz izalasyona takılmayın,levha döşenmesini  en son çare olarak görmelisiniz.

saygılarımla. 24/11/2018
(26 puan)
Müteahhit firma kompansatör takti ve sessiz bir motor ile değişim yaptı.ilk gün tüm ses kesildi ve tam rahat ettik derken sonra makina sessiz çalışmasına rağmen borulardaki uğultular yine coştu.evin içinde sanki çalışan bir buzdolabi var.  Bu arada bina 10 katlı 44 daire var ve 16vdaire boş olduğu için vanaları kapalı.tek tesellimiz diğer daireler dolunca bu uğultunun ve dirlama sesinin azalması.yoksa satmak zorunda kalacaz
(26 puan)
Ismaıl bey cevabınız için teşekkürler.kompansator takıldı ve sessiz motorla değiştirildi dedim fakat kompansatör kauçuk değil.makina sessiz çalışıyor ama gelen ve giden borular duvarın içinden geçerek yol alıyor.kulagimi duvara verdiğim zaman duvarin içinde ses var ve bu ses duvar aracılığı ile 2.kata kadar ulaşıp 3.katta etkisini kaybediyor. Motoru degistirdiklerinde 5-6 saat bu ses olmadi ve rahat ettik ama dediğim gibi bu sefer de borular sesi taşıdı.binada 44 daire var ve 16 daire boş ve bina 10 katlı .boş dairelerinde sıcak su vanaları açıldığı zaman bu uguldamanin ve titreşimin gitme ihtimali var mıdır sizce? Ya da duvara geçen bu titreşimin yukarı katlara taşınmasını önlemek için duvarlara yalitim yapsak faydasını görür müyüz? Ya da yerinde bir inceleme yapacak uzmanı nasil bulabiliriz?
...