0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (28 puan)

Selamlar, saygılar.

Kullandığım radyatörlerde termostatik vana var. Bunların en doğru ve ekonomik kullanımı nasıldır acaba? Gün içinde işte olduğum için en düşük seviyede tutuyorum vanaları. Kullanmadığım odalar da var evde. Sonra eve gelinde nereyi kullanıyorsam orayı açıyorum. Mesela mutfaktayken önce mutfağı açıyorum, sonra mutfakta işim bitince artık orayı kullanmayacağım için mutfağı kapatıp oturma odasını açıyorum. Yatmadan 10-15 dk önce yatak odasını açıyorum sonra oturma odasını kapatıyorum gibi. 

Bu şekilde kullanım doğrumudur? Doğru ve efektif kullanım için tecrübe ve yönlendirmelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler şimdiden.

1 cevap

0 oy
(874 puan)
Merhaba,

Enerji tasarrufu için oda sıcaklığını gece ya da evde kimsenin olmadığı zamanlarda azaltmanız yeterlidir. Isı kaybı dış ortam dışında iç ortamdan kaynaklı da oluşabilir, ısıtılmak istenen odanın yan mahalleri kapatıldığında bu odalardan dolayı ısı kaybı da oluşur. Bu nedenle çok sık kullanmadığınız odalarda min. sıcaklıkta (15 C) tutup efektif olduğunuz odada istediğiniz sıcaklığı ayarlamak sistem dengesi ve cihaz arızalanma riski açısından daha uygun olacaktır.

Çok fazla vana gövdesi ile işlem yapmanız durumunda algılayıcı sensörde arızalanma riski oluşabilir. Bu doğrultuda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz daha doğru olur, tasarruf yapıcam derken cihaz arızası nedeniyle extra maliyetlerle karşılaşmayın.
...