0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Kazan 1 yil once kuruldu.fan tekleyerek calusmaya basliyor.gecen yil fan 3 derece 50-60 arasinda isiniyorduk.simdi fan 4 derece 60-70 arasi isinamiyoruz.komur degisikligi olmadi.kazanin icerisinde ziftlenme oluyor.ne yapabilirim.onerilerinizi bekliyorum.Allah a emanet olun.

2 Cevap

0 oy
(1.1k puan)
Merhaba,

Limit termostatı atmış olabilir, resetleyiniz. Ayrıca kazan ilk yakıldığında oluşan su (yoğuşma) dumanla birlikte ziftlenmeye sebep olur. Ziftlenme temizlenmezse kazanda sağırlaşma olur. Verim ve kapasite düşer. Ziftlenmeyi azaltmak için ilk devreye almada kazan gür ve güçlü yakılmalıdır. Kazanı verimini etkilemesi nedeniyle de yıllık bakımını ihmal etmeyiniz.
0 oy
(420 puan)
merhaba,

sn editörün ; tavsiyelerine bende katılmaktayım .sistemin< kazan daireleri>  bulunduğu ortamlar, umumiyetle tozlu,rutubetli olduğu için ,size  ilave olarak bazı kontrolar  ve tavsiyelerde bulunacağım;

1-kazan dairesini temiz tutunuz.  2-temiz hava fanın kanatlarında toz birikmemesi için fanın kanatçıklarındaki  ve salyayangoz tabir ettiğimiz bölgelere  yapışması olası toz ve kurumları  .! temizliyerek hava debisindeki değişimlere müsade etmeyin.yanma ayarının  bozulmasına sebeb olur..!.  3.-kazan sirkülasyon pompasını  ,kazan su sıcaklığı  < 50 c  >  geçmeden devreye  girmemesini termostatla sağlayın   4-sistemin suyunu sık sık değiştirmeyin ısıtma sistem bileşenlerinin korzyonunu hızlandırdırdığını bilniz. 5- sistemin elektrik bileşenlerinde birikmesi muhtemel toz ve kurumları elekrikçi tarafından  temizletin ve sistemin çalışmasını test ediniz. 6-kazanın  kontrol kapaklarını açarak ısıtma yüzeylerinde kışır kontrolu yapınız. 7-ısıtma borularının  ve kazanın izolasyonunu kontrol edin  ve hatalı kısımları tamir edin. kazan veya tesisatın sızdıran yerlerni tesbit edin ve uygun şekilde sızıntıları giderin.

saygılarımla. 20/11/2018

267 soru

322 cevap

184 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...