0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (25 puan)
merhabalar... 350.000kcal atmalıdan stokerliye döndürülen kazanımız var... 20 daire ısıtıyor... hava gündüz 9 gece -3 derecelerdeyken kazan gündüz 37 dereceye gece 40 dereceye ayarlı yakıt verme 9sn, bekleme 5dk ayarlı 12 torba safi 8200kalori kömür gidiyor 4 torba kül çıkıyor 3 torbası neredeyse yanmamış çıkıyor... kazan 15-20dk ısınıyor 15-20dk dinleniyor ama kömür çok gidiyor ve külde yanmamış kömür oranı çok fazla... yardımcı olur musunuz?

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan)

Merhabalar,

Bu problem genelde aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

1- Yanmamış kömür olması, besleme süresinin yüksek ayarlanmasından kaynaklanmaktadır. 

2- Diğer bir neden ise kendinden karıştırıcısı olmayan kazanların 3-4 saatte bir karıştırılması gerekir. 

3- Kazana ısının bacadan hızlıca atmosfere atılmaması için kazana gereğinden fazla hava verilmemelidir yoksa curuf oluşmaktadır. Curuflaşma, ortamdaki havanın yetersiz olduğu durumda kömürün yanma işlemine girmeden karbonize olmasıdır. Kısacası, kömürün yanmamış halidir. Cüruf oluşmaması için fazla hava verilmemeli ve çok fazla besleme yapılmamalıdır.

4- Diğer bir husus ise kömürün büyük (iri tanecikli) olması, bu nedenle helezondan çıkarken kül (ezilmiş) şekilde çıktığı için delikleri tıkadığından tam yanma sağlanmayabilir.

267 soru

322 cevap

184 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...