0 oy
Isı Yalıtımı kategorisinde (28 puan)
Selamlar, saygılar.

Pek çok markanın piyasada hali hazırda satışta olan ve ısı yalıtımına katkı sağladığı idda edilen radyatör arkalığı ürünleri bulunmakta. Bazılarında duvara temas edecek yüzey cam yünü, radyatöre bakacak yüzey ise yansıtıcı şekilde tasarlanmış durumda.

Bu tarz ürünlerin gerçekten ve hissedilir şekilde tasarruf sağlayacağını düşünüyor musunuz? Yani tanesi 13-15 TL aralığında olan bu ürünlerden alarak tüm radyatörlerin arkasını kaplamak yaklaşık 150-200 TL gibi bir tutara mal oluyor. Profesyonel düşünceniz ve yönlendirmeniz ne şekilde olacaktır? Konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

1 cevap

0 oy
(420 puan)
merhaba;

       sorunuza  matematik bir modelle cevap verilebileceği gibi,   şimdi   başınızı ağrıtmadan kısaca izah etmeye çalışacağım; ısı tasarrufu çalışmaları devamı aşamasında teori ile elde edilen kazançları pratik metotlarla tesbiti içinde bazı  gorsel usuller  < ısıya hasas renkli görüntü  veren renkli görüntlüler > bulunmuştur. örneğin binaların  veya endüstriyel tesilerin , sıcak akışkan nakleden  tesisat borularınn bulundukları çevreye ısı yaydıkları malumunuzdur,zaten yayılan ısının önlenmesiyle akışkanın soğuması önlenmiş  olunacaktır .aksi halde ortama yayılan ısı . hem ortamın sıcaklığını yükselterek ortamın konforunu bozmasın diye   sıcak akışkan geçen  borular izole edilirler,hemde ısı tasarrufu yapılmış olunur. aynı şeyi feul-oil tankları içinde yapılmakta gaye akışkanın sıcaklığının düşmemesi için,tank yüzeyleride izole edilirler.gaye viskoz akışkanın sıcaklığının düşmemesi için,hemde pompalanma işlemini kolaylaştırmak içindir.her iki misalde de  izolasyonun cins ve kalınlığını akışkanın sıcaklığı tayin eder ayrıca izole edilen (yüzey sıcaklığı dış ortam sıcaklığından belli bir miktar büyük olacağı şekilde hesaplanarak yüksek sıcaklıktak düşük sıcaklıklı ortama ısı akışına  direnç gösterek ısı kaçağını azaltarak eneji tasarrufu yaparak  dolaylı taraktan  işletmenin  masrafları azaltırlar buda para demektir,işin lojini anlatırken sizi bu düşüncelere yaklaştırmaya çalıştım kusura bakmayın..!biina ısıtmasında da  aynı düşünceler geçerlidir.size bir sorum olacak? son zamanlarda türkiyenin hemen hemen her tarafında  binaların yüzeylerine mantolama yapılıyor,
,çünkü kışın iç ortamdan dışarıya ısı kaçağı olmaması için ,bu izolasyon  maddesinin  cinsine göre, binanın bulunduğu,<  iklim bölgesine göre  > 4-6cm olabilmektedir.demekki daha iyi ısıtma ve daha ucuz ve ekonomik  olması tercihtir.binanın ısı kaçakları  ,dış ortamdan   renkli görüntülerde bazı bölgerinin sarımsı haliyle binanın diğer bölgelerinden ayrılması ısı tekniğinde buna ısı kaçakları veya ısı köprüleri denir.bu bölgelerin arka kısmında ısıtma gurupları vardır.vebinanın okısmının dış yüzey sıcaklığı diğer kısımlara görede yüksektir,buda bize bura ısı köprüsü olduğunu gösterir.iç ortamı ıstırken havayıda ısıtmamız hem ısı ekonomisi hemde konfor açısından uygun olmaz.binanın dış duvarlarını meydana getiren  bileşenlerin  ısıl direnci ne kadar .büyükse okadar ısı kaçağı az olur. ısıtma gurupların arkasında ki duvarın sıcaklığı ortam sıcaklığından  15-20 c yüksektir.ısı iletiminin ana bileşeni yanında ısıtma gurubunun ışıma energisini  ısıtma gurubu   yüzey sıcaklığının <  4   .kuvveti  > ile iletir,   ısı direnci ne kadar düşükse buradan dış ortama  daha çok  ısı kaçağı olur. ısıtma guruplarının  arkasına konulan çeşitli cins izole maddeli plakalarin  bir yüzeyi al-folyeli   herkes yapabilir. veya hazır şık dayanıklı plakalarla, o kısmın ısıl dirençi artırılark ısı kaçaklarına mani olunur.al-folyeli izolasyon plakları ışınım    enerjisi kaçaklarına  mani olmak içindir.plakları;(izolasyon plakaları) yapacağınız yatırımı bir senede amorti eder ,sonra kara geçersiniz.saygılarımla.14/11/2018

İlgili sorular

267 soru

322 cevap

184 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...