0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
11 Dairelik Binada oturuyorum.Bina 2 daire üzeri yapılmış 5 kat.yeni.Altaki 3 daire boş.Bireysel kombi kullanıyorum.evimi ısıtamıyorum.Mutahiti ikna Edip merkezi ısıtma sistemine geçiş yapsak.aylık fatura 11 daire için çok gelir mi?11 Dairelik Binada Merkeziye geçiş mantıklı mı.Bireyselde yaklaşık 450 TL fatura ödememe rağmen ısınamadık.

2 Cevap

0 oy
(1.1k puan)
Ahmet Bey merhaba,

Eğer binada ısı yalıtım yoksa penceler çift cam ısı yalıtımlı değilse merkezi sistem yapmanız durumunda fatura bir miktar düşebilir ancak mevcut sisteminizdeki gibi benzer faturalarla da karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle öncelikle TS825 e göre binada ısı yalıtım yapılmalı, hazırlanacak merkezi sistem tesisatının ilk yatırım maliyeti mülk sahipleri tarafından karşılanabilirse, merkezi ısıtma yönetmeliğine uygun tesisat yapılması durumunda faturalarınızda düşüş olacaktır.

Tabi bahsettiğimiz konular sorunuzla alakalı genelleme olup eğer böyle bir işleme geçilecekse fizibilite raporu hazırlanmalı, ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyeti hesaplanarak amortisman süresi belirlenmeli bu doğrultuda son karar verilmelidir.
0 oy
(420 puan)
merhaba,

   sn ahmet bey,sizin probleminiz   boş daireler sebebiyle oturduğunuz mahalin ısı kaybının fazla olmasından ayrıca katlar arasında izolasyonun da olmadığı anlaşılıyor,bunun  için ısınamıyorsunuz..!   ısınma ıproblemini çözmek için   kendi kendinize fikir jimnastiği yapıyorsunuz.şimdi bu hususta size bazı tavsiye ve kanuni zorunluluklardan bahsetmek isterim

1 - toplam oturma alanı 2000 m2 nin altındaki  (sizi binanın oturma alanı yazdığım değerden küçüktür.) mahallerin (binaların ve veya apartımanların) ısıtması bina bazında ya kombi ile,veya merkezi sistem olabilir ve tesisat projeside belediyeye verilmiş ve tastik edilerek  fen işlerinde binanın projeleri ile muhafaza edilir.sizin teklifinizin getireceği parasal külfetin müteahhit tarafından karşılanacağı şüphelidir..!  (merkezi   sistemin  baca derdide çıkacak)                                      2-oturduğunuz binanın 100m2 olarak alalım,doğal gaz ile ısındığınıza  göre (aslında binanın bulunduğu iklim bölgesi,dış sıcaklık,bınanın izolasyonun olup olmadığı bilgilerini yazmamışsınızkış dönemi için  son zamlardan sonra .daire başına  (2.iklim bölgesi) için binanın mantolandığını kabul edersek kış mevsimi boyunca-7ay/10saat  ortalama 20-22'C ısınma şartlarında  Q=7000 kcal/h- 8000 kcal/h  daire bazında net max ısıya ihtiyacı vardır.kasım-2018 itibarile 1 m3 doğal gazın  size faturasındaki  maliyeti KDV dahil yaklaşık 1.69 TL/Nm3 dür.binanın kış dönemi boyunca toplam d.gaz sarfiyatı 12.175 Nm3 dür.daire bazında ise 1107 Nm3/7ay/daire .parasal  tutarı- (fatura bedeli ) ise 12.175Nm3 *1.68TL/NM3 =20.454 TL/YIL olur.daire bazında ise 1107 NM3* 1.68TL =1.860 TL/7AY (yıl)  sadece yakıt masrafı gelecektir.      3-her ay yakıt parası toplamıa  telaşı ve bir takım sosyal problemleride getireceğini  aklınıza getirin.mevcut durumunun daha iyi oldugunu, problemleri yaşarken göreceksiniz.çünkü kombi ısıtma alternatifi bu sebepten doğduğunu düşünmelisiniz. saygılarımla. 12/11/2018
(22 puan)
Şehir Erzurum.Bina ısı yalıtımı yapılmış,pencereler çift cam ,bina iki daire üzeri.5 kat toplam 10 daire birde Bodrum'da bir daire toplam 11 daire var.Benim ustumde 2 daire var dolu, altaki 3 daire var 3 de şimdilik boş.dairem 3 cephedende gunes aliyor.dogu guney batı.evimin zemini çok soğuk.Mutahit merkezi sisteme döndürmeye istekli.Fakat o da tam bilmiyorum diyor Merkeziye geçiş yapıldığında masraf çok olur mu.Birde Merkeziye geçtik diyelim.aylık faturalar çok gelir mi.burda 50 Dairelik merkezi sistemde daire başı yaklaşık 300 TL geliyor.Ayrica Kaskad sistemi nasıl olur?Bu sene cozemesem mecburen evi satmak zorunda kalcam.
(420 puan)
sn Ahmet bey,

size e-mail ile verebilmeye çalıştığım  bilgileri aşağıya kısaca özetliyeyim

1-kazan dairesi ihtiyacı minimum olan duvar tipi kaskat yoğuşmalı ve 75-60c çalışırsa kazanın verimi %98 çıkabilir,sizde kazan firmasını seçerken  mevsimsel verime bakarak seçmelisiniz.

2-toplam maliyet tutarı daire başı baz alaraktan yaklaşık:30-20 bin TL ALINABILINİR           bina bazında ise bu verilen değeri 11 ile çarparak  bulacaksınız.bu değer sizin bütçeniz gibi düşünmelisiniz,hakiki maliyeti projesini çizdirip firmalardan buna göre teklif alırsanız iyi olur,armutla,elmayı mukayese etmemiş olursunuz.

3-kazan dairesindeki kaskat yoğuşmalı kazan gurubunun toplam gücü:yaklaşık 160 KW (MİNİMUM DEĞERDİR.) dır.bu gücü firmanın ürün çeşitine bağlı olarak en fazla 4 kazan ile karşılıyabilirsinizyani sizin rejim şartınız 75/60 c olursa  ve dairelerdeki panel radyatörlerde  buna uygun seçilirse sizin sorununuz bitter gibi görünmektedir.

saygılarımla.  13/11/2018.
(22 puan)
Sn İsmail bey

Son birşeyler daha sorup fikrinizi almak istiyorum.Fikirlerinize göre belki karar vercem.Sizin dediginize gore maliyet fazla.Toplam masraf 11*20 bin:220 bin gibi bir para fazla mutaite bizde yanasmayız.Benim ust katimda yaşlı bir bayan var kombisini kolay kolay açmaz.kombiyi açmadan kışı bitirmenin derdinde.onun bir üstündeki dairedekide Almancı sadece yazın iki ay geliyor.kisaca üstümdeki iki daire boş gibi sürekli kalacak.Benim alt kattaki üç dairede şimdilik boş.kısa vade de satılacaklarını sanmıyorum.Ben paranın tamamını mutaite vermemisim.Çocuklu bir aileyiz.kucuk çocuklar var.Diyorum bu ısınma problemi zor çözülür.Kısaca diyorum ya evi mutaite geri vereyim, o da olmazsa evi kısa vadede satayım.işin içinden çıkayım.
(420 puan)
ahmet bey,

binaızdaki dairelerin alannına ve eko paneli mevcut olma,iç sıcaklık seçimi, dış sıcaklığı takip eden sistemlere ve gece modunda yakan tam otomatik sistemlerin yanında  yaktığını verecek sistemlerin seçimi ile  cebinize uygun ısıtma ile uygun şekilde ısınmak mümkündür.saygılarımla.
(420 puan)
Ahmet bey ,size gönderdiğim  hususları yerine getirirseniz probleminiz %90 çözülücektir.detaylar size gönderilen e-postada yazılıdır.iyi ısınmak içtenliği ile. saygılarımla.13/11/2018

267 soru

322 cevap

184 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...