+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (26 puan)
Merhabalar termoakım 125 binlik kazan kullanıyoruz kazan yakma ayarı hakkında yardımcı olursanız sevinirim.  Bina 5 daire yalıtımlı . 2  şer ton (7400 kalori) karbontay fındık kömür aldık.

Ayrıca daire sahipleri parasını vermedikmi kardeşim 24 saat yansın diye baskı yapıyorlar.  Devamlı yanması sakıncalı ise yanma saatleri ile ilgili resmi bir yazı bulunabilirmi ?

1 cevap

0 oy
(1.1k puan)

Merhabalar,

Normal şartlar altında 125000 kcal/h katı yakıtlı kazan için 7400 kcal/h alt ısıl değeri fındık kömürü doğrultusunda 110 sn bekleme, 5n besleme ve otomatik fan ayarı öngörülür. Ancak bu değerler başlangıç değerleri olup, yakıtın ısıl değeri, ilinizin dış hava sıcaklığı, bina yalıtımı ve istenilen sıcaklık doğrultusunda değişiklik gösterebilir. 

Ayrıca devamlı kazanın aktif olarak çalışmaması için kazan gidiş suyu sıcaklığını ise dış hava sıcaklığına göre ayarlamanız gerekiyor. Dış hava kompanzasyonuna göre çalıştırmalısınız. Kazan bu işlemi otomatik yapmıyor ise siz manuel olarak ayarlamalısınız. Aşağıda yaklaşık değerler bulunmaktadır.

Dış Hava Sıcaklığı1211109876543210-1-2-3
Kazan Suyu Sıcaklığı45485154576063666972757881848790

Binanızdaki kalorifer sistemi dış hava sıcaklığı +12 °C ve altına düştüğü zaman yakma işlemi yapılmalıdır. Dış hava sıcaklığı +12 ile +15 °C arasında olduğu zamanda ise kalorifer sistemi kısıtlı yakılmalıdır. Dış hava sıcaklığı +15 °C ve üzerinde ise kalorifer yakılmamalıdır. Bu bilgi bir referanstır. Kalorifer kazanlarının yakılmasında yerel yönetmelik hükümleri geçerlidir.

(26 puan)
teşekkürler deneyelim . fakat kazanda fan ayarı elle manuel yapılıyor. % kaç hava boşluğu bırakayım.
(1.1k puan)
İlhan Bey, fan kademeleriniz nedir? 6 kademe ise 5 de kalabilir, eğer 127-60-55-50-40 olaraksa 60 da kalabilir. Ancak bunlar referans ayarı olup sistem rejime girme süresi, istenilen sıcaklık ve yakıt sarfiyatına göre fan değerini daha sonra düzenlemeniz gerekebilir.
(545 puan)
merhaba,

sn. yetkili almış oldugunuz kömür miktarı 120m2daire ve -9 dış sıcaklıkta  almış olduğunz sibirya liniyiti  günde sabah ,öğle,akşam olmak üzere toplam 10-12 saat  bazında yanarsa  kış mevsimi 6 ay olan 2.bölge için idare edecek gibi görülüyor.(mahalin dış karakterinin 2000-2300 derece-gün kabuluyla).işin ekonomik tarafını düşünmeniz kadar önemli şey olamaz kullandığınız kömürün şuan tonu  1700 tl..(üstelik bu tip kömürler rusya,çin.mozambik vs gibi yabancı ülkelerden döviz ödenerek temin edildiği düşünülürse,sizin davraşınızı akılcı  ve mantıklı,ülkenin içindeki şartlarıda düşünmekte fayda var.size akılcı bir tavsiyem olacak.1-kazancınızı eğitin 2-küllüge düşen kömürün içinde kömür taneleri bulunmasın 3-kazanın alev-duman  boruları haftada bir temizleyin 4-kazanın ilk yakmasını odunla yapın,ayrıca kazanın su sıcaklığı 40-60 'c olmadan kazanın devreye almayın  sirkülasyon pompası kazan sıcaklığına göre termostatik bir  otomasyonuna sahib olun  5-daire sıcaklığını 20c aşmayın 6-kömürün yanması esnasında  primer ve sekonder hava ayarlarına dikkat edin,kömürün ocakta tam yanmasıyla  eksik yanma kaybınızı azaltarak  tasaruf yapın 7-kazanın baca bağlatı borusu üzerine 100mmlik göstergeli 0-500c ölçüm  yapacak bimetal termometre takın baca sıcaklığı 230c  240c aşmamalı.8-kurum birikimi kömürünverimli yakılmas sonucu ,duman oluşumunamani olunaraken aza indirilebilir. 9-sıcak su sistemindeki arızalar sebiyle boşalttılmak zorunda kalınırsa kazan suyu içine calgon-hekza metafosfat atmak  kazan borularında taşlaşmaya mani olur.kazanın ısı iletimi iyileşir,duman gazların kazanı uygun şekilde verimli şekilde terketmsini sağlamış olunur.kazanın yanma verımı %65-70 doğru yükselecektir 10-kömürün size gelen raporlarında dikkat edilicek parametrilervardır.a-alt ısıl değer b-kül % si c-külün ergimesi-1350-1450'c olmalıdır d-kükürt %si e- karbon % si f-nem % si   gibi değerler önem taşır.   g-iyi  anbarlama,iyi havalandırma verim almanızı sağlıyacaktır.ben konuya daha başka  şekilde yaklaştım,size fayda sağladığımı ümit ederim. saygılarımla.
(26 puan)
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler dediklerinizi uyguluycam.
(26 puan)

mrblar fan ayarı otomatik de değil, kademeli de değil. kömürlü sobaların üstünde üçgen şeklinde aralıklar olur ya o şekil ucundan tutup çevirerek aralığı kendim ayarlıyorum yani bu aralık tam açık mı? yoksa yarım mı kalsın ? şu an açıklık sonda ve cürüflaşma oluyor.

ayrıca cürüflaşmanın mantığı nedir fanın fazla üflemesimi ? az üflemesimi ? yada kömürün kalitesinden mi?

birde misal derece 48 e ayarlı  44 e düştü kazan yeniden çalışmaya başladı bekleme besleme 110 a 5 fazla yakıt yakmama adına uykuya girme süresi max kaç dk olmalı? uykuya girmesi için geçen 30dk uzun bir süremidir

teşekkürler.

şu fan ayarını anlasam bir tek bizim kimi böyle her kez şu 40 50 55 60 127 birde otomatiği biliyor fotoğraf atabilsem göstericem ama burdan fotoğraf yüklenmiyor heralde şuraya yükledim inş görünür buna benziyor . https://hizliresim.com/EmYOVA         

(1.1k puan)

Merhabalar,

Kazana ısının bacadan hızlıca atmosfere atılmaması için kazana gereğinden fazla hava verilmemelidir yoksa curuf oluşmaktadır. Curuflaşma, ortamdaki havanın yetersiz olduğu durumda kömürün yanma işlemine girmeden karbonize olmasıdır. Kısacası, kömürün yanmamış halidir. Curuf oluşmaması için fazla hava verilmemeli ve çok fazla besleme yapılmamalıdır.

İlgili sorular

...