0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (22 puan)
Yağmur suyu boru hesabında “Yaygın çatı alanı 10 cm.kalınlıktan başlamak üzere” ve “Yaygın çatı alanı 10 cm. kalınlığın altında” ile kastedilen nedir?

1 cevap

0 oy
(357 puan)
merhaba,

Sorunuzu tetkik ettim.tablodaki değerler yağmurun yüzeydeki egimine göre oluğa erişme zamanını karakterize etmektedir.sizinde bildiğiniz gibi. ancak tablodaki yazım  hatalı ,insanları yanıltıyor.bence tarif edılen çatı;düz veya çok hafif eğimli,hemen ,hemen eğimi olmıyan çatıyı ifade etmekte,ancak güneş radrasyonuna karşı güneşin ışınları betonagelmeden yansımasını sağlıyan çakıl tabakası konur,buda tavanın radrasyonunu azaltır  ve membranı  korur(üst katların konforu için).tobloda bahsedilen "10 cm" konulan veya serilen çakılın yüksekliğini ifade etmektedır.saygılarımla

238 soru

290 cevap

171 yorum

275 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...