0 oy
Genel Sorular kategorisinde (22 puan) sordu
merkezi ısıtma ve sıcak su sistemi mevcut. Sistem kurulduğundan beri yüksek fatura ödüyorum. Saatimi 2 defa değiştirdim sonuç hep aynı. Sorun şu ki anlık kw tüketimim çok fazla. Bunun nedeni de servisin söylediğine göre dönüş suyu sıcaklığımın 25 derece gibi çok soğuk olması. Vanaları kıssam da ılık suyla duş alsamda dönüş suyu çok soğuk. 25 dereceye düşmesi imkansız gibi görünüyor ancak sonuç bu. Dönüş suyu borusu sıcakken kaloriferi çalıştırsam ya da sıcak açsam 30 sn içinde dönüş suyu sıcaklığı 25 derecelere düşüyor. Bunu elimlede hissedebiliyorım.

1 cevap

0 oy
(621 puan) cevapladı
Serdar Bey merhaba,

Merkezi sistem dediğiniz için soruyorum benzer durum diğer dairelerde var mı? Yada müstakil ev mi?  Ayrıca müstakilse evin alanı, kazan kapasitesi ve radyatör mobil sistem mi, pompanız frekans konvertörlü mü hat üzerinde balans vanalarınız varmı bilgi verebilirseniz bu doğrultuda net cevap verelim.
(22 puan) yorumladı
Merhaba. Diğer dairelerde böyle bir sorun yok. Sıcak su da merkezi sistem. Dün deneme amaçlı sıcak su vanalarını kapattım, sadece kalorifere giden gidiş ve dönüş hatlarını açtım. Kalorimetremde gidiş suyu sıcaklığı 65 derece iken dönüş 25 derece gösteriyordu. Evin içini dolaşan suyun bu kadar soğuması normal mi?
(97 puan) yorumladı
merhaba,

 borular  ne tip borudur,sanki izolasyon eksikliği varsa ve borular soğuk bölgelerden geçiyorsa blidhassa borular soguk zeminden geçiyorsa soğuma olabilir gibi görünüyor.evin tesisatını yapan usta ile ve veya iyi bir sihhi tesisat ustası sizin probleminizi çözeblir kanatindeyim. saygılarımla 15/11/2018
(97 puan) yorumladı
serdar bey,    sizin  evin ısıtması PE-X boru ile mi.!  yerden ısıtma yapılıyor, borunun döşendiği zeminde muhtemelen iyi izolasyon olmayışından dolayı bu hadise meydana gelebilir.saygılarımla .15/11/2018

    evinizin ıstma sistemini tarif edermisiniz..?sn editörde size sormuş durumda..!
...