0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
merhaba herkese ben bir kamu kurumunda kaloriferci olarak çalışıyorum bizim sistemimiz fancoil chiller gurubu ısıtma soğutma mevcut kuzey güney ve radyöter diye 3 bölümden oluşmakta her kollektörde 1 er 3 yollu vana ve en tepe 3 yollu vanamız mevcut otomasyon sistemi var ama düzgün çalışmıyor 3 yollu vanalar ise suyu salmıyor biz şu an by pass ısıtma yapıyoruz sorum ise şöyle sistemin %60 ı iyi ısınmakta %40 kötü genelinde sürekli hava mevcut pislik tutucuyu söküyorum çoğunda tortu var temizliyorum flex rakorlarını söküyorum gidişten dönüşe dönüşten gidişe su alıyorum kovalara normale dönüyor fakat bir süre sonra dönüş kolonu hemen soğumaya geçiyor ve ısınmayan %40 alanda ters bağlantı mevcut yani ilk kolonlar çıkarken kolon saplamalarını ters kaynatmışlar gidişi dönüşe dönüşü gidişe bağlamışlar ben sistemin bu hava olayını tamamen nasıl çözebilirim ve bu ters bağlantıyı nasıl düzeltebiliriz düzeldiği takdirde normal ısınma olur mu yardımlarınız için teşekkür ederim

2 Cevaplar

0 oy
(1.3k puan) tarafından
Sn merhaba,

Umumiyetle kamu kuruluşlarında tesisin tasdikli projesinin bulunduğunu düşünelim.bu mevcut tesisatın bağlantılarıyla sizdeki tasdikli projeyi birebir şekilde titizlikle kontrol edildikten sonra,sizin tespit ettiğiniz bağlantıyı tekrar kontrol edip sistemi projesinde gösterildiği şekilde bağlamalısınız. Ondan sonra sadece ısıtma fazında çalışmaya ayarlayınız.

Su ikmali yapıp genleşme tankını sistemin çalıştırma talimatında yazılı değere kadar genleşme tankının hava girişine hava azot gazının talimata uygun şekilde hava basıldığını düşünelim (Binanızı statik seviyesini bilmediğim için afaki bir değer veremiyorum. Pompanın çıkışta olduğunu düşünüyorum, ayrıca en az iki genleşme tankı olmalı 1 adeti kazan devresin, diğerini de dağıtım kollektörüne bağlı olduğunu düşünüyorum. Genleşme tankları  manometreleri tesisat talimat çizelgesindeki değerleri göstermeli, keza bu durumdayken sistemi,(kazanı ateşlemeden) 4-5 saat çalıştırıp sistemin havasını almanız şart, sistemi daha sonra durdurup genleşme tanklarının manometrelerini kontrol ediniz, değerler tesisat için verilen talimata uygunsa sistem ısıtmaya hazır hale geldiğini düşünebiliriz.

Modern sistemlerde kazan dönüşüne pislik tutucu ve hava ayırıcı montajı faydalı olabilir, adı geçen cihazlar bilgili bir satıcıdan alınmasında önemlidir. Kazanın kapasitesi verilirse firma seçimi kolaylıkla yapar ayrıca tesisatın uygun yerlerine otomatik hava tahliye ekipmanı kullamak şarttır. (fan coil cihazların dönüşüne emniyet ventili (1/2"küresel vana gibi) koyarak sistemin havalandırmasını tamamlamış olursunuz.Isıtma devresini düzenli çalışmasından sonra, yaz konumuna geçersiniz.

Saygılarımla,(sistemde denge kabıda bulunmalı! Kazan devresi ile dağıtım kollektörü arası monte edilir.)
0 oy
(1.7k puan) tarafından
Merhaba,

Ters bağlantı olan hatları düzeltiniz, ana hat üzerinde keskin dönüş ve hava birikeceğini düşündüğünüz noktalara otomatik purjörlü 5 lt lik hava tüpü ekleyiniz. Genleşme tankı hattı üzerine emniyet ventili ekleyiniz. Eğer boyler de varsa boyler şebeke suyu girişine de emniyet ventili ekleyiniz.

Sistemde denge olması için Denge kabı veya tek kollektör olmalıdır eğer gidiş ve dönüş hattınız ayrıysa denge kabı ekleyiniz.

Eğer kazanınız yoğuşmaya uygun değilse çelik veya dökme dilimli kazan ise şönt pompa ekleyiniz. Yoğuşmalı kazan ise primer devre pompası eklemenizde fayda bulunmaktadır.

Kollektör su dolum bağlantısına kartuş filtre vs. gibi basit bir yumuşatma armatürü ve süzme sayaç eklemenizde fayda bulunmaktadır. Süzme sayaç tesisatta kaçak var olup olmadı ve ne kadar besleme yapıldığını takip etmeniz için bilgi verir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde müh34 (28 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Wizard (22 puan) tarafından soruldu
...