+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (23 puan)
Merkezi sistem ısı payölçer sistemli bir evde  oturuyorum. Termostatik vanalı peteklerin cıkış ( dönüş) vanaları ve daireye dagıtımı yapan kollektördeki soguk su sıcaksu vanalarının yarım veya tam acılması tasarruf saglarmı tam mı acık olması lazım bu vanaların tsk

1 cevap

0 oy
(1k puan)
Merhaba,

Termostatik vana, oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiği zaman otomatik olarak vana üzerindeki pimi iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler.

Ancak mobil kollektör veya tek hatlı sistemlerde radyatörlere giden boruların uzunlukları eşdeğer veya birbirine yakın olmamasından dolayı reglaj yapılması balanslama yapılması gereklidir. Bu işlemi radyatörde veya kollektör hattında yapabilirsiniz.

Radyatörde: dönüş vanalarını pex boru uzunluğuna göre balanslama yapabilir ya da bu işlemi yapmayıp normal termostatik vana yerine dinamik balans vanalı termostatik vana kullanabilirsiniz.

Kollektörde ise: aktüatörlü vana ve oda içi sıcaklık sensörü kullanarak gerçekleştirebilir ya da dönüş vanalarında pex boru mesafelerine göre balanslayabilirsiniz.

Termostatik vana kullanmakla birlikte sistemde balanslama yapmanız enerji tasarrufu sağlayacaktır.

238 soru

290 cevap

171 yorum

276 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...