0 oy
Havuz Tesisatı kategorisinde (22 puan)
termal havuz tesisatında su bekletme gibi birşey varmı gelen su Eşanjör ile mi yoksa dinlendirerek mi veriliyor. Normal havuz tesisatından farkı nedir. özel kullanılan boru Eşanjör vb. Varmı. Bununla ilgili örnek proje varmı

1 cevap

0 oy
(1k puan)
Merhaba,

Havuz hacmi doğrultusunda hesaplanacak denge deposuna termal havuz suyu beslemesi yapılmaktadır. Kendinden filtreli havuz suyu pompası vasıtasıyla kum filtresinden geçirilerek havuza basılıp tabandan veya yandan emiş ile devir daim sağlanmaktadır. Eğer termal su sıcaklığı düşükse kazan veya ısıtıcı beslemeli AISI 316 Paslanmaz Çelik Plakalı havuz suyu eşanjörü ve kireç önleyici frekans jeneratörü eklenmektedir ya da maliyet göz önünde bulundurularak titanyum plakalı havuz suyu eşanjörü eklenebilir. Havuz tesisatı hatları için PVC 10 ATÜ boru kullanılabilir. Havuz kapalı olması durumunda havuz nem alma santrali de eklenmelidir.
(25 puan)
gelen sıcak su 60 derece ise ne yapılmalı? su dinlendirilmeli mi yoksa soğutmak için başka işlemler mi yapılmalı?
(1k puan)
3 yollu vana ile sıcak hat ile dönüş hattı (veya soğuk su hattımız) karıştırılarak istenilen set değerlerine ulaşılır. Eğer sıcaklık değeri yüksek ise ısı pompası ile havuz suyu soğutma işlemi yapılabilir.

1 m3 suyun sıcaklığını 1°C düşürebilmek için ısı pompasının seçiminde yaklaşık 1,40 kWh' lık soğutma gücü baz alınmaktadır. Havuz suyu ısı pompaları tersinir de çalışabildikleri için, anma ısıtma güçlerinin % 65-70'i kadar anma soğutma gücü sağlayabilmektedir. Bu değer havuz suyunun serinletilebilmesi için yeterli olmaktadır.

241 soru

293 cevap

171 yorum

284 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...