0 oy
Havuz Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
termal havuz tesisatında su bekletme gibi birşey varmı gelen su Eşanjör ile mi yoksa dinlendirerek mi veriliyor. Normal havuz tesisatından farkı nedir. özel kullanılan boru Eşanjör vb. Varmı. Bununla ilgili örnek proje varmı

1 cevap

0 oy
(2.3k puan) tarafından
Merhaba,

Havuz hacmi doğrultusunda hesaplanacak denge deposuna termal havuz suyu beslemesi yapılmaktadır. Kendinden filtreli havuz suyu pompası vasıtasıyla kum filtresinden geçirilerek havuza basılıp tabandan veya yandan emiş ile devir daim sağlanmaktadır. Eğer termal su sıcaklığı düşükse kazan veya ısıtıcı beslemeli AISI 316 Paslanmaz Çelik Plakalı havuz suyu eşanjörü ve kireç önleyici frekans jeneratörü eklenmektedir ya da maliyet göz önünde bulundurularak titanyum plakalı havuz suyu eşanjörü eklenebilir. Havuz tesisatı hatları için PVC 10 ATÜ boru kullanılabilir. Havuz kapalı olması durumunda havuz nem alma santrali de eklenmelidir.
(30 puan) tarafından
gelen sıcak su 60 derece ise ne yapılmalı? su dinlendirilmeli mi yoksa soğutmak için başka işlemler mi yapılmalı?
(2.3k puan) tarafından
3 yollu vana ile sıcak hat ile dönüş hattı (veya soğuk su hattımız) karıştırılarak istenilen set değerlerine ulaşılır. Eğer sıcaklık değeri yüksek ise ısı pompası ile havuz suyu soğutma işlemi yapılabilir.

1 m3 suyun sıcaklığını 1°C düşürebilmek için ısı pompasının seçiminde yaklaşık 1,40 kWh' lık soğutma gücü baz alınmaktadır. Havuz suyu ısı pompaları tersinir de çalışabildikleri için, anma ısıtma güçlerinin % 65-70'i kadar anma soğutma gücü sağlayabilmektedir. Bu değer havuz suyunun serinletilebilmesi için yeterli olmaktadır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
28, Aralık, 2017 Havuz Tesisatı kategorisinde Vartolu (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
25, Ocak, 2021 Havuz Tesisatı kategorisinde cgdmmm (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
20, Mayıs, 2020 Havuz Tesisatı kategorisinde fromtherigel (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Mayıs, 2020 Havuz Tesisatı kategorisinde recep şenkoyuncu (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Mart, 2019 Sıhhi Tesisat kategorisinde buri (30 puan) tarafından soruldu
...