0 oy
Genel Sorular kategorisinde (26 puan) tarafından
Herkese Merhabalar. Bizim şöyle bir sorunumuz var. Tek bloktan 4 katlı 12 daire ve 3 dükkandan oluşan bir binaya taşındık. Bina yeni yani sıfır. Bina'nın kaloriferi otomatik kazan fındık kömür kullanıyor. Kazan 250.000 Kchl. Apartman'ın altında bulunan 3 dükkan mütehait'a ait ve 2 tanesi boş. Bir tanesini de kendisi büro olarak kullanmaya başladı. Dükkanların hepsi Giriş kat asma kat ve bodrum kattan oluşmakta. Dükkanlar sırası ile 242+48+438 m2. Dairelerin ise hepsi 133 m2 ve 3+1 sabit. Petek metrekareleri de aynı. Bu bilgilerden sonra asıl soruma ve yaşadığımız soruna geçiyorum. Biz 12 daire sakinleri olarak kömür aidatlarımızın paylaşımını m2 olarak hesapladık ve paylaştırdık. Fakat müteahitimiz kabul etmeyerek petek metrekaresi üzerinden hesaplanması gerektiğini söylüyor. Apartman yöneticimizi de ilk baştan daha dışarıdan tuttuk ki ufak tefek maddi konularda komşuyuz birbirimizi hem kırmayalım hem de apartman halkı olarak aramızda herkes çalışıyor boş vakti ve uğraşacak zamanı yok diye. Yöneticimiz ile daha ilk apartman toplantımızda da noter onaylı apartman kurul karar defterine aidatların metrekare üzerinden ödeneceği kararını müteaahit hariç aldık ve imzalatıp onaylattık. Bu konuda bilgisi olanlar lütfen cevaplasın. Apartman altında dükkan var ise aidatlar metrekare üzerinden mi yoksa petek metrekaresi üzerinden mi hesaplanır? Petek metrekaresi üzerinden hesaplandığında aidatlar daire sahipleri için yükseliyor. Dükkanlarda petek olarak dairelerden 1 metrekare daha az var ama dükkan ısı kaybını hesaba katarsak zararlı değil miyiz? Lütfen konu ile ilgili bilgisi olanlar veya aynı durumu yaşayanlar yada kanunen bilgisi olanlar cevap yazssın rica ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederrim

1 cevap

0 oy
(2.3k puan) tarafından
Merhabalar,

Mevzuata göre merkezî ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70’i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30’u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Bu nedenle radyatörlerdeki ısı pay ölçer veya kat girişlerindeki kalorimetre ile, bağımsız alanlarda ise kullanım alanlarına göre ısı tüketimi hesaplanmalııdır. Aksi durumda adaletli bir hesaplama oluşmayacaktır.
(26 puan) tarafından
Isı pay ölçer ve kalorimetre yok.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
22, Haziran, 2020 Genel Sorular kategorisinde denizay (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
25, Ekim, 2020 Genel Sorular kategorisinde fvv (26 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
6, Aralık, 2023 Sıhhi Tesisat kategorisinde Alibaba (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
...