0 oy
Genel Sorular kategorisinde (24 puan) tarafından
Merhabalar,

3. Katta oturan bir kiracıyım. Evi yeni kiraladım ve ev sıfır daire. Oturduğum kat binanın son katı, bir de üzerimde çatı katı daire var. Eve gireli 1,5 ay oldu fakat çeşmelerden akan su basıncından sürekli bir değişme var. Çeşme ilk açtığımız anda bir sorun yok gibi görünüyor fakat sonradan su bir azalıyor bir artıyor. Özellikle banyoda sorun oluyor, çünkü su azalınca kombi kendini kapayıp yine açıyor ve bu da suyun soğuyup tekrar ısınmasına neden oluyor

Ben şu an Bayburt Merkezde oturuyorum. Başka illerde de son katlarda oturdum fakat bu denli basınç düşüşü hiç görmedim. Tesisatta bir sorun var desem, bina yeni bina. Neticede tesitatı onaylayan kontrol eden belediye var. Ancak şüphelendiğim bir durum şu. Bizim üstümüzdeki çatı katı daireler sonradan ilave edilmiş, yani son katlar aslında önce dubleks düşünülmüş sonradan çatı katı ayrılımış. Acaba bununla ilgili olabilir mi.

Belediyeden gelip şebekeden gelen bir basınç düşüşü var mı diye baktılar, bir sorun yok dedin. Su saatinde bir tıkanma olabileceği söylendi. Şimdi onu kontrol ettircem.  

Bu tarz bir sorunun çözümü ne olabilir, yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap

0 oy
(1.5k puan) tarafından
Merhaba,

Şebeke suyu basıncı illere ve bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Binadaki toplam basınç kaybı hesap edilip boru çapı seçimi yapılırken genellikle 4 bar şebeke suyu basıncı olduğu düşünülerek hesaplamalar yapılır. Eğer basınç 4 bar altı çıkarsa daireler direkt şebekeden beslenir, eğer 4 bar üzeri çıkarsa hidrofor ile basınçlandırma yapılır.

Binanızda sonradan eklenen daireler nedeniyle basınç yeterli olmuyor olabilir ki bu durum dairelerin aynı zamanlarda tüketim gerçekleştiğinde basınç düşümünü daha çok etkiler.

Diğer nedenler ise:

-Daire su sayacı öncesi pislik tutucu konulmaması gibi nedenlerle sayac tıkanmış olma ihtimali olabilir.

- Daire içi tesisatta filtre ve pislik tutucu tıkanma olabilir temizlenmelidir, kombi şebeke suyu girişindeki boru hattındaki filtre temizlenmelidir.

-Şebeke basıncı dalgalı olabilir, binada bu nedenle basınçla alakalı sıkıntı yaşanabilir ancak sadece sizin dairede böyle bir sorun varsa bu seçeneği eleyebilirsiniz.

- Diğer dairelerde basınç düşürücü regülatör var mı kontrol edilmelidir, sistemde aşırı basıncı dengelemek çamaşır makinası, kombi gibi cihazlarda  basınç dalgalanmalarına karşı önlem alınması için önemli bir tedbirdir.
(1.1k puan) tarafından
merhaba, SERKAN BEY;

             binanıza su dağıtan şebekede hidrafor herhalde vardır.hıdraforun  alt ve üst basıncına bakınız..!hidraforun devreye giriş çıkışında monometredeki okunan değerlerdir.genleşme deposunun ön gaz basıncını depo üzerinde yazılı değerle karşılatırın. hidraforun kullanma talimatını gözden geçirin veya eniyisi servisi çağrıp sorunu söyleyin.belkide basıçları değiştirerek çözebilir.eğer hidraforun içindeki havanın basıncı düşmüş olabilir.ama siz sn editör söylediği filitre temizleme işini öncelikle yapın.filtreleri takmadan  en uzak musluğu 10 dakika kadar ful açıp eğer şebekede çökelen pislikleri borudan akmasını sağlayın,filitrelerin sıcak suda kaynatın ve basınçlı su ile akışın tersi istikamette su ile tertemiz yapın.yerine doğru şekilde montaj yapın bana göre sorunuzu sizin  çözebilme ihtimaliniz  yüksektir.saygılarımla. 15/11/2018
(1.1k puan) tarafından
sn editör

  benim bildiğime göre şehir şebeke basıncı düşünce ,hidraforun devreye girdiğini mi  ? söylemek istediğinizi zannediyorum. saygılarımla.

not:sistemi  <bina şebekesini> şehir şebeke basıncından koruyan basınç düşürücüler ve aşırı basınca karşı sistemi dışa kilitleyen sistemler vardır.samson firmasının ürün gamında keza yerli filmalarda yapıyor.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Genel Sorular kategorisinde kvstb (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Ömer Demren (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde Metin (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde yaşar öztürk (22 puan) tarafından soruldu

514 soru

610 cevap

262 yorum

691 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...