+1 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (23 puan) sordu

Merhaba,

Sıhhi tesisat problemim ile ilgili bir konu hakkında sizlere danışmak istemiştim. İnternetten araştırma yaparken iletişim bilginize ulaştım, yardımcı olabileceğinizi umuyorum,

4 katlı (her katta 2 daire) bir binanın 4. Katında oturuyorum.

İnşaat yapımında koku basmasını önlemesi için çatı üstü seviyeye kadar çıkartılması gereken pis su gideri, çatı arasına  kadar çıkartılmış (ve 50’lik boru kullanılmış)

Klozetin sifonuna bastığımda süzgeçte vakum etkisi yapıyor. Bu sebeple süzgeçteki su;  2-3 sifon baskısı sonrası seviyesi azaldığından bu sefer de pis koku odaya geliyor.

Klozetin hemen yanında olan süzgeci poşet ile kapattım yalnız bu sefer de ~2 metre ileride olan duş giderinden (aynı süzgeç gideri gibi) vakumu çekiyor.

Sayfanızda microvent ürününü gördüm, yalnız neden vakumlamayı çatı arasında ağzı açık olan borudan yapamıyor da en yakın su dolu süzgeçten yapıyor bir fikrim yok. Tesisatı projeye uygun yapılmamış olsa gerek ki bir kontrol de gerçekleştiremiyorum.

Çatı arası yaz sebepli sıcak ve basık olduğu için 50’lik boruyu çatı üstüne kadar çıkartacağım yalnız bu masrafa rağmen problemimin çözülüp çözülmeyeceğini bilemiyorum,

Değerli desteğinizi ve bilgilendirmenizi rica ederim,

Teşekkürler…

2 Cevap

0 oy
(28 puan) cevapladı
Merhaba öncelikle geçmiş olsun. havalık kolonunu çatı dışına kadar çıkardıktan sonra sorun çözülmez ise size tavsiyemiz pis su gider borularınızı kameralı kontrol yaptırmanızdır. Havalık kolonunun çatı dışına çıkması zaten olmazsa olmaz. Ancak bunun dışında evinize kesinlikle ezbere tamirat girişimine bulunmayınız.
0 oy
(27 puan) cevapladı
merhabalar

Öncelikle geçmiş olsun, pis su tesisatlarında yaşanılan en büyük sorunlardan biriyle karşılaşmışsınız.Bu sorunu çözmeniz için benim bildiğim çözümlerden ilki dediğiniz gibi microvent ürünlerini kullanmak bunu kullanırken de  klozet hattının diğer süzgeç lavabo vede duş pis su hattının bağlantısından önce branşman alınıp microvent uygulanması yapılması lazım.

Bir diğer çözüm ise klozet hattının duş lavabo süzgeç bağlantısından ayrı olarak pis su kolon hattına ayrı bağlanması gerekmektedir.

Sizin binanızda havalık hattı var olabilir ama daire içi tesisatı bağlantıları yanlış yapılmış olabilir bu durumda havalık hattının hiçbir önemi malesef kalmaz.Birde havalık hattı ana kolon hattının ölçüsünün bir boy altı olarak tasarım yapılır.

umarım yardımcı olabilmişimdir.
(23 puan) yorumladı

merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim,

doğrudur, hatalı tesisat bağlantısı olsa gerek ki, anakolon ile klozet arasında önce süzgeçler olduğu için anakolona düşene kadar vakum etkisini süzgeçlerden gösteriyor. Bunu deneme yaparak tespit edebildim.

yalnız, anakolonun duvar içinde gömülü olması sebepli herhangi bir müdahale veya mikrovent uygulaması yapılamıyor görünüyor.

"... klozet hattının diğer süzgeç lavabo vede duş pis su hattının bağlantısından önce branşman alınıp microvent uygulanması yapılması lazım." için ise bir tadilat gerektirecek görünüyor,

teşekkürler...

...