0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Herkese merhaba, ödevimde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayacak şekilde kurulmuş merkezi ve bireysel kombili sistemin (karşılaştırma yapmak için) ilk yatırım ve işletme maliyetlerine ihtiyacım var. Türkiye şartlarında 144 dairelik 144x110 m2lik ortalama bir bina için yaklaşık değerler yeterlidir, ödevin asıl konusu bu değildir. Merkezi sistem için yoğuşmalı kazan, bireysel sistem için hermetik kombi düşünülmektedir.

Linkteki dosyadaki değerleri alıntı yaparak kullanmak istiyorum fakat bu değerleri 144 daireye ve bugünün parasına nasıl çevireceğimi bilmiyorum.

http://www1.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/b567b1729fc2633_ek.pdf

Daha önce yapılmış projelerle veya herhangi bir şekilde yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap

0 oy
(2.0k puan) tarafından
merhaba,elinizdeki yapılmış metotlardan haraket ederekten,yakıt,işetme maliyetlerini yeniden hesaplayacaksınız,tesisatın yatırım tutarları için ise malzeme ve boru miyetlerini sitelerden bulup bunun işçilik maliyeti olarakta ortlama ilk yatırım tutarının %35 alaraktan matematik bir modelleme ile  yatırımın faiz giderlerinide düşünerekten sonra kurduğunuz sistemin işletme ve ısı ve bakım maliyetleri düşünerekten heriki sistemin yıllık maliyeti tablo halinde düzenlirek yıllık sıcak su lıe ısınma maliyetleri yıllık bazda hesaplıyarak konut ısınma maliyeti ile her konutta 4 kişi ikamet ettiğini düşünerekten sistemin sıcak su ihtiyacı    m^3 /konut        bazında hesaplanacaktır.

aslında çok güzel düşündürücü tam bir tesisat müh.sorusudur.saygılarımla.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
1, Eylül, 1 Isıtma Tesisatı kategorisinde ibrhm71 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
14, Nisan, 2020 Genel Sorular kategorisinde HÜSEYİN BEDİR (24 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
10, Kasım, 2018 Isıtma Tesisatı kategorisinde Ahmet yılmaz (22 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
30, Mart, 2019 Tesisat Hesapları kategorisinde zeynel (23 puan) tarafından soruldu
...