0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (44 puan) sordu

İyi günler, daha önce katı yakıt olarak kömür kullandığımız kalorifer kazanımızı doğalgaz sistemine(merkezi) dönüştürmeye düşünüyoruz. Kazanımız doğalgaz sistemine dönüştürülebilir bir kazandır. Sormak istediğim 32 dairelik iki bloktan oluşan yapıya ayrı ayrı kombi mi taktıralım, yoksa kazanımızı merkezi sisteme mi dönüştürelim? Hangisi yakıt olarak ekonomik olur? Not: Toplam daire sayısı 32, dairelerin toplam alanı 5.280 m2 dir. İlginiz için teşekkür ederim.

1 cevap

0 oy
(628 puan) cevapladı
Merhaba, ilk yatırım maliyetini tesisatı yaptıracağınız firmadan öncelikle öğreniniz. Aşağıda çeşitli sistem alternatiflerine göz atalım.

- Merkezi ısıtma kazan ve merkezi kullanım sıcak suyu (boyler vs.) ile her kata ocak için doğalgaz hattı

- Merkezi ısıtma kazan ve daire içi kullanım sıcak su için şofben ve her kata doğalgaz hattı

- Daire içi kombi ve doğalgaz tesisatı

Mevcut kazan dairesi boruları kullanılabilir olsa bile merkezi kazan maliyetine göre ilk yatırım maliyeti kombi sistemi daha uygun olacaktır.

Ancak merkezi sistemi kullananlar kombili sisteme göre faturalarında azalma göreceklerdir. Kombili sistemin en büyük dezavantajı yalıtım konusudur. Binaların dış yalıtımı zorunlu olmasına karşın iç yalıtım ile alakalı herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu sebeple siz evinizi ısıtmaya çalıştığınızda alt, üst veya yan komşularınızdan birisi kombisini çalıştırmıyor ise sizin ısınız bu dairelere doğru kayacaktır. Temel ısı kanunları gereği yüksek sıcaklık az olan ortama doğru yer değiştirir ve eşitlemeye çalışır. Buradan şunu anlamalısınız, evinizi ısıtırken aynı zamanda komşunuzu da bedavaya ısıtmış oluyorsunuz.

Merkezi sistemde kalorimetre veya ısı pay ölçer kullanarak faturalandırma, asgari 15 C ayarlı özellikte olan termostatik vana kullanımı ve dairesi kullanmayan olsa bile asgari ücreti ödemesi gerektiğinden işletne maliyeti kombiye göre daha uygun olacaktır.

Ayrıca son yönetmeliğe göre kullanım alanı 2000 m2 üzeri binalarda merkezi sistem ve faturalandırma(kalorimetre, ısı pay ölçer) zorunluluğu durumu da söz konusudur.
...