0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (27 puan)
merkezi isitma sisteminde 20 katli bina icin calisma basinci secilirken kat yuksekligininde 3 metre oldugunu dusunursek 20×3=60 metre statik yukseklik goz onune alinacak olursak sisteme 6 - 7 bar su basmamiz gerekecek diye dusunuyorum. bu basinc kapali bir sistemede en alt kat ile en ust katta basinc aynimi olur farkli olursada ne kadarlik bir fark olur.

1 cevap

0 oy
(812 puan)
Merhaba,

Isıtma tesisatında, basma yüksekliği kapalı devre sistemlerde tesisatın toplam direnç kayıplarından, açık devre sistemlerde ise direnç kayıplarına ek olarak ayrıca akışkanın transfer edildiği statik yükseklikle (kot farkından ) bağımlıdır.

Kapalı sistemde sadece ilk dolum esnasında statik yükseklik dikkate alınır zaten dolum şebeke veya hidrofor sisteminiz varsa basınçtan kaynaklı bir dolum problemi olmayacaktır.

Kapalı sistemde statik yükseklik genleşme tankı seçimi ve duvar tipi kazan konstrüksiyon basıncı uygunluğu için dikkate alınmalıdır. Kapalı genleşme tankı Isıtma veya soğutma devrelerindeki basınç değişimlerinden ileri gelen (ısınma neticesinde veya bir devrenin kapatılmasında vs. gibi) suyun hacimsel değişimlerini karşılar, bu nedenle genleşme tankı hesabı yapılırken sistemdeki mutlak basınç (statik basınç+ ek basınçlar) dikkate alınır. Duvar tipi kazanlarda ise çalışma basıncı genellikle 4 bar bazı firmalarda ise 6 bar a kadar çıkabilmektedir. Eğer kazan montajı yaptığınız mahalin kotu ile en üst noktadakı ısıtıcı cihaz arası statik yüksekliğiniz bu değerlerin üzerinde ise sistemde büyük sorunlar oluşabilir bu sorunu kazan dairesini bina ortasına, en üst kata ya da ara kat eşanjör bağlantısı ile zonlama yapılarak çözülebilir.
...