0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Merkezi ısıtma sisteminin verimliliği nasıl hesaplanmalıdır?En  son ay Siteye gelen doğalgaz faturası 157.000 kwh, sitenin tamamına ait  kalorimetre toplam harcaması 24.000 kwh enerji olarak görünmektedir)Boş dairelerin ısınma gideri hesabında kalorimetre 0 olarak alınınca birim maliyetler yükselir mi?150 m2 dairede oturmamıza rağmen sitedeki diğer 240 m2 dairelere oranla  %50 -60 gibi fazla doğalgaz giderimizin olması normal midir?

1 cevap

0 oy
(812 puan)
Merhaba,

Termostatik vanalarını ya da daire vanasını bir şekilde kapatan veya dairelerini kullanmayan daire sahiplerinin, ortak alanların ısı gideri ile sabit 15 derece ortam sıcaklığını karşılayacak fatura tutarını ödemesi zorunludur. Yönetim veya faturalandırma firması ortak alanların ısı gideri ile sabit 15 derece ortam sıcaklığını karşılayacak fatura bedeli talep etmelidir.

Bina yönetimi veya faturalandırma firması ilgili daireler için herhangi bir ceza uygulayamaz yetkisi bulunmamaktadır ancak asgari tüketimin altında kalan dairelere fatura bedeline yansıtarak fatura bedelini uygulama yetkisi vardır.

Ancak daire boş ve kullanım yoksa fatura bedeli talep edilemez.

150 m2 evden 240 m2 eve göre daha fazla fatura gelmesinin nedeni eğer yukarıdaki gibi bedel hesabı yapılıyorsa ve tesisatta sıkıntı yoksa Termostatik vana sıcaklık ayarının yüksek seçilmesindendir.
...