0 oy
Isı Yalıtımı kategorisinde (24 puan) tarafından

1 cevap

0 oy
(1.7k puan) tarafından
merhaba,

        size bu tip problemleriniziçözebiliceğiniz literatürleri aşağıya yazmaktayım.izocamım bastırdığı kitabı firmadan isterseniz,içinde uygulamalı tatbikat çözümleride mevcuttur.ayrıca ısısanın <ka kitabındaki -nemli havanın termodinamik cetvelleri sizin işnize yaracaktır.ayrıca sorunuzda hangi parametriler olduğunu söylemiyorsunuz ama tahmin ederimki yoğuşma hesaplarınında  sınır şartları  olarak dış atmosfer sıcaklığı T=-10C olarak alınmalıdır.ben size bu değere göre parametrileri vereceğim.sizde literatürlerden,benzer şekilde hesaplanmış değerleri cetvelden alarak probleminizi çözeceksiniz.

dış iklim şartları:< -10C ,bağıl nem:%80 ,doymuş su buharı basıncı :260 paskal ,subuharı kismi basıncı :208 paskal , =yoğuşma periyotu değerleridir. > ,buharlaşma periyotunda ise parametriler; <hava sıcaklığı .12C ,bağıl nem :%70 ,doymuş buhar basıncı :1403 paskal ,su buharı kısmi basıncı :982 paskal  >bu değerlere sınırlandırma şartı diyebiliriz.sizin şartlara göre ısısanın kitabın bulabilirsiniz,ayrıca usul ve hesaplamayıda izocamın bastırdığı <uygulamalı TS 825 ve kalorifer tesisatı hesaplaması =yazar:prof. dr .t.hikmet karakoç >çözüm ve tatbikatı bulabilirsiniz.saygılarımla.
(1.7k puan) tarafından
merhaba,

T=12'c için cetvelden bulunan değerleri yazacağım.

Ps=1401,468 paskal

Y=1.293 kğ/m3  < kuru hava için >

Ys =1.228 kğ/ m3  <ıslak ve doygun hava için >

X=0.00875 kğ/kğ < ıslak ve doymuş havanın içindeki su buharı miktarı >

H( 1+x ) =+34.o81 Kj /kğ   <8.14 kcak/kğ ) doygun havanın antalpisi

termodinamik förmülleri ile ,veya tablolardan p=ps. 0.5  çarpılırsa sizin şartlarınızdaki havanın içindeki su buharının kismi basıncını bulabilirsiniz.

ayrıca sitemizdeki <ısısan -klima kitabının pdf formatını indirip okumanızı tavsiye ederim.buradaki çözümler ve bilgiler bütün meslek hayatınız boyunca kullanacaksınız.saygılarımla.

not:sitedeki makaleleri anlıyarak okumanız tavsiye ederim.bnim zamanımda böyle bilgili ve o kadar faydalı siteler yoktu.ne mutlu sizlere.!

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
Isı Yalıtımı kategorisinde Ceylan güngör (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Anonim (22 puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
Klima Tesisatı kategorisinde ozgu.senol (23 puan) tarafından soruldu
...