0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Herkese Merhaba, Makine mühendisliği öğrencisiyim, bölgesel ısıtma projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda belki yardımcı olabilcek olanlar vardır diye konu açıyorum.

Bir santralin atık buhar ısısını kullanarak santrale 10km mesafedeki xxx birim yerleşim yerini ısıtmamız isteniyor. Isıtılacak binalar 3 katlı ve her katta 4 daire bulunuyor. Daireler 120m2 ve 4m yüksekliğinde. Tesisatta istenilen sıcaklık 70-90 derece aralığında. Sizlere sorum şu, çift eşanjör mü kullanabiliriz yoksa tek eşanjörle bunu halledebilirmiyiz. ( Hem santralde hem binalarda, yada sadece santralde). Ayrıyetten eşanjör seçimimizi ne etkileyebilir. Gövde borulu eşanjör mü kullanmalıyız yoksa karşı akışlı eşanjörmü. Karşı akışlı eşanjörün verimliliği daha yüksek olduğundan bunu da düşündük. Maliyetle ilgili projede bir şey belirtilmediğinden maliyet hesabı yapmıyoruz şuanlık.

Bir diğer kısım Ev tesisatı içerisinde suyun debisi kaç mertebesinde olmalı,  7kw ısı kaybı için biz 0.08L/s gibi bir değer bulduk bu değer normal midir?

Yardım edecek olan herkese şimdiden teşekkürler

1 cevap

0 oy
(1.7k puan) tarafından
merhaba,

ana ısıtma merkezi ile bina ısıtma bolgesi arasındaki mesafeyi gözönüne alaraktan bu ısıtma projenin genel hatlarını şöyle düşünebiliriz.1-atık ısı merkezindeki eşanjör-alçak buhar/kızgın su eşanjörü olmalı.burada en önemli husus kızgın su bruları ile şehir merkezindeki 2.ısı merkezine göderilir.buradaki ısı eşanşörü -kızgın su/ (90/70) sıcak su eşanjörü olmalıdır.bu merkezdeki ssirkülasyon pompaları ile yeraltı kanalları ile enerji dağıtılabilir.burada en önemli husus 10 km lik mesafeyi boru köprüsü veya zeminden uygun mesafe de olacak supportlar üzerinde -sabit ve kayar mesnetlerle termik hesaplar yapılarak,uygun genleşme kompesatörleri ile  borulama inşa edilicektir..burada en önemli husus ev girişlerinde 90/70 c istendiğine göre  uzak mesafeden gelen kaynak kızgın su olmalıdır.bu borularadi akişkanın ısısı dış şartlara ve izalasyon durumuile alakalı olarak kızgın suyun sıcaklığı t=150-200c olacaktır.buda çürük buharın ısısına bağlıdır. 2-dairelerin ısı ihtiyacı binanın tipi ne,bulunduğu iklim bölgesine taiolacağını herhalde biliyorsunuz.umumiyetle ortalama olarak izalasyonsuz ve serbest bölgedeki binalar için 47- 60       wat/m3    alıınabilir.ev gişinde ise Q=(120^4 )^12 daire^4metre ^ 60 w/m3   ısı kaybı bulunur. Q=wattır ( KW lık enerji lazımdır.)bina konumu ve montalama ile ,iklim bölgesiyle alakalıdır.saygılarımla.

not   1-:120m2 dare için ısı ihtiyacı.16000-25.000 wattır. (16-25 kw demektir,binanın  ortalama ısı ihtiyanı bulalım;  16+25)/2=20,2 KW/daire : demektir20,2 ^12 daire =245 KW eder.her bina girişinde bu enerji bina girişinde hazır olmalıdır.şimdi hesabı h=3m içindir. H=4 için ise  Q=300kw enerji ihtiyacı olduğunu düşünebilir.

2-bu projede önce ısı ihtiyaçlarını dairelerden,binaların ısı itiyacını bulup ana -ısı merkezlerine gideceksiniz.sanki bu yol problemin çözüm yoludur.ayrıca hat kayıplarınıda gönünü alaraktan ilk başta matematik modelleme yapıp yaklaşık çözümler üzerinden nihaiyi hesaplamaya gitmek işinzii kolaylaştırır.problemleri sıralıyarak tek tek çözüp durum değerlendirmesi yapmanız şart.
(22 puan) tarafından
Öncelikle ilginiz için teşekkürler, Termik Santralden çıkış ısısını biz 100 derece olarak kabul ettik, öyleki 10km mesafe için yalıtımlı boru hesabı yaptığımızda da 10 km'lik mesafede yalıtım sayesinde büyük bir ısı düşümü yaşamıyoruz. Ayrıyetten evler konusunda şuan elimizde net bir ev ve apartman planı olmadığından ortalama bir değer alarak ( bu değer binaya yaptığımız yalıtımla beraber) yaklaşık 7 ila 10kw arasında tutabilceğimizi gösteriyor). Yinede ev planı olmadığından net bir hesap yapamıyoruz. Ev planını ilerleyen zamanlarda çözeceğiz.

Anladığım kadarıyla siz 2 eşanjör kullanma taraftarısınız, bu konudaki düşünceleriniz hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Tek eşanjör kullanarak atık ısıyı 100 derece civarı alıp, evlere direk pompa ile basmış olsak ne gibi bir zararımız veya artımız olabilir?

Yeniden teşekkürler
(1.7k puan) tarafından
merhaba,

ısı kaybını iyi hesaplyınız.?lütfen.izocamdan yardım almanızı tavsiye derim.izo-camın kataloklarını temin ederseniz iyi olur.?bana göre ısıyı nakledecek akışkan kızgın sudur.siz atık ısıyı nasıl, nereden temin edyorsunuz,açıklarmısınız.?termik santral herhade yüksek basınçlı buhar kullanılıyor.sizde konderser ısısını tayin etmeniz şarttır.   bana göre  10 km mesafede 10c sıcaklık düşmesi bana biraz hayali gibi  geldi.ama hocanız kabul ediyorsa mesele yok.!sanayide durum farklı olduğunu düşünmelisiniz.?
...