0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
4 senedir kalorimetre (ısı pay ölçer) merkezi sistem olan sitede oturuyorum, ortalama olarak sıcak su tüketimi (m3) ve ısı değerleri (kwh) tüm apartman ortalamasının, alt ve üstümdeki dairelerin iki katına yakın geliyor. Peteklerde hava yok, pencerelerin fitillerini vs kontrol ettirdim. Atlas UKM'20 tipi sayaç kullanılıyor, kollektör bağlantıları doğru gözüküyor. Sayaç ve tesisatta sorun olup olmadığını nasıl anlarım?

1 cevap

0 oy
(1.7k puan) tarafından
merhaba,

sizin dairenizdeki peteklerin  termostatik kontrolu diğer dairelerle aynı olup olmadığını söylememişsiniz.aslında aklıma iki alternatif soru geliyor,bu soruları sizde kendinize sorabilirsiniz.1-sizin peteklerdeki kadame ayarı yüksek ise ve sizin ortam sıcaklıklarınız diğer dairelerden yüksek ise sizin ısıtma masrafınızın  yüksek gelmesi mümkündür. 2- diğer dairelerin ısıtma alışkanlıkları sizinkinden farklı olması mümkündür.3-sıcak su ihtiyacı fazla ise diğer daireler az ise sizin fazla ödemeniz icapeder..4-gerek ısıtma giderleri ve sıcak su giderleri  iki ana bileşenden ibarettir. 70/30 masraf oranına göre masraf dağıtımı yapılır.,yönetici ile konuşarak çözüme kavuşturabilirsiniz. 5-sitemizdeki makale ve soruları okursanız,iyi olur.saygılarımla.

not:yönetici sayaçları belli periyotlarda bakım ve kalibrasyon yaptırabilir.imalatcı firmaile konuşaraktan çözüme kavuştrabilirsiniz..
...