0 oy
Tesisat Hesapları kategorisinde (22 puan) tarafından
Merhaba, 33 daireli dogalgazla merkezi ısıtma sistemi bulunan bir apartmandayim. 1.katta oturuyorum, alt katimda ortak kullanim spor salonu var.

 1) Peteklere giden sicak su vanalari hem daire dışından hem de daire içinden kapatılabiliyor. Doğal olarak 15 derecenin altında daireler olabiliyor ve ozellikle kasim ve mart aylarinda haksız isi gecisleri oluyor. Bunu engelleme konusunda ne yapılabilir?

2) Alt katimdaki ortak kullanim alani olan spor salonundaki peteklere giden sicak su vanasi kapali tutuluyor ve alttan muazzam isi kaybım var. Bu yasal mi yoksa peteklerin acik tutulmasi zorunlu mu?

Teşekkür ederim.

1 cevap

0 oy
(56 puan) tarafından

Merhabalar, öncelikle ısınan hava yükseldiği özellikle üst katınınızı ısıtmış olursunuz alt katınızda sizi ısıtmış ama alt kattanda sürekli soğuk hava geldiği hava sirküle olmamış olur. Yasal olarak ;Kat Mülkiyeti Kanunu, 'mevsimsel gerekliliklere göre daire ısıtılmalı' diyor. Aksi takdirde dava hakkı tanıyor.

 
Yürürlükte bulunan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesinde, ‘Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler’ düzenlemesi bulunmaktadır. 
 
Eğer aynı binayı paylaşan malik veya kiracılar, mevsimsel zorunluluk olmasına rağmen bireysel ısıtma sistemlerini hiç veya yeterli oranda çalıştırmıyor ise bu eylemden zarar gören komşular, haklarının çiğnendiğinden bahisle uğradıkları maddi zararı talep edebilecekleri gibi, zikredilen kanunun 33. maddesi kapsamında, ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinden hâkimin müdahalesini isteyebileceklerdir. Mahkeme tarafından yapılacak inceleme neticesinde, komşunun mevsimsel şartlara uygun bir şekilde kullanmakta olduğu konutu hiç veya yeterli oranda ısıtmadığı tespit edildiği takdirde, hâkim bu eylemin sonlandırılmasına karar verebilecektir. Ayrıca eylem nedeniyle diğer komşunun uğradığı maddi bir zarar var ise bunun sorumlusundan tahsili yönünde de karar verilebilir. Burada sizin izolasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.
...