0 oy
Genel Sorular kategorisinde (26 puan) tarafından
Merhabalar. Biz de 22 senedir oturduğumuz sitemizde bu seneye kadar hiç ses duymamamıza rağmen  Nisan ayında geceleri çok tiz ve yüksek sesler gelmesiyle ne olduğunu anlayana kadar sabahlara kadar uyuyamadık ve yönetimle uzun süren ikna çabaları sonucunda taa Ekim ayında, 3 gün önce yeni pompalar taktırdık. Bizim eve sesi dinlemeye gelen usta yeni pompaların Alman malı olacağını ve kulağı dayayınca bile ses gelmediğini söylemişti. Taktıklarına gittik baktık Alarko markaymış, Türk malı, NCP-Al 8/125 Kit 1 yazıyor üzerlerinde. 2020 yılındayız ama imal yılları 2017.  

Maks tsu 120C, maks tortam 40C, P1 810 W, PN 6 40, uf 400V, 3-380 V 50 Hz şeklinde değerler yazıyor. Yani eski yüksek tiz ses yok ama bu sefer de sanki yan odada elektrikli süpürge ya da klima çalışıyormuş gibi yüksek ses geliyor ve aslında bizim bitişik blokta bu pompalar, kazan dairesi sitenin başka bir apartmanında. Saatlerdir uyuyamadık ne yapılabilir sizce, neleri kontrol etmek lazım yeni pompalarda? Ses yalıtımı için de ne önerirsiniz? Pompaların etrafı kapatılırsa ses kesilir mi yoksa oldukları oda tamamen mi kaplanmalı ya da bizim tarafa bakan duvarı mı kaplamak yeter yalıtım malzemesiyle? Ve ne tür ses yalıtım malzemesi diyorsunuz? Lütfen yardım edin taa   kaç tane oda var aramızda, yani yönetim odası var, apartman boşluğundaki merdivenler, ondan sonra pompa odası ama uğultuları buraya kadar geliyor. İlk kattayız ve bizim yatay doğrultumuzda kalıyor devirdaim pompalarının olduğu oda. 30 senelik pompalardan bu seneye kadar ses gelmezken bu sene onların da yeni takılanların da sesleri nasıl geliyor hayret içindeyiz ve sinirlerimiz çok bozuk.

Bu arada 3 pompa var yan yana ve dik konumdalar, 15 katlı iki birleşik apartmana, yani 60 daireye sıcak su pompalıyorlar. Biri dinlenmede bırakılıp diğer ikisi çalıştırılıyormuş birkaç ayda bir.

1 cevap

0 oy
(1.8k puan) tarafından
Merhabalar,

Tesisatta ses sorunu bir çok etmenden kaynaklanabilir.

- Tesisattaki basınç kaybına uygun pompa seçimi yapılmamıştır. Tesisat debi ve basınç kaybı kontrol edilmelidir.

- Çekvalf tipleri ve bağlantı çaplarının uygun olmaması. Hat tipi sirkülasyon pompalarında disco tip çekvalf ve boru hattı çapında kullanılması gereklidir.

- Tesisat hattında hava ayırıcı veya hava tüplerinin yeterli sayıda olmaması.

- Pompa grubunun uygun şekilde support veya bağlantı yapılmaması.

- Dağıtıcı borularında beton, duvar vs. geçişlerinde kılıf içerisinde geçirilmemesi, ses ve titreşim izolasyonun yapılmaması.

Diğer bir husus pompanın sabit veya frekans konvertörlü pompa mı? Radyatörlerinizde termostatik vana var mı? Örneğin sabit debili pompa var ve radyatörlerinizde termostatik vana varsa ortam sıcaklığına göre termostatik vana kapatacağından tesisat debisi değişkenlik gösterecek ve sabit pompa ses yapmaya başlayacaktır.

Bu doğrultuda tesisatın yetkili firmalarca incelenmesi gerekmektedir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde sfft (22 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde Salamis (23 puan) tarafından soruldu
...