0 oy
Yangın Tesisatı kategorisinde (22 puan) sordu
Yangın dolaplarının boru hattı için hangi standarda göre tasarım yapmamız gerekiyor.

Yatayda 100 m den 1 bar kayıp var deyip geçiyor çoğu tasarımcı bunun standardına göre asıl hesabı nasıl yapılıyor. İncelediğim kadarıyla TS EN 12845 sprinkler tasarımından bahsediyor sadece.

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

1 cevap

+1 oy
(722 puan) cevapladı

Oğuz Bey merhaba, Yangın dolap hattı basınç kaybı hesabı sprinkler tesisatındaki gibi hazen williams yöntemiyle yapılmaktadır. Yangın yönetmeliğine göre 1 yada 2 dolap açılacağı düşünülerek tehlike sınıfında yer alan debi değerine göre bulunmaktadır.

Hesaplarda kullanacağımız Eşdeğer Uzunluk Değerleri, Boru Çapları, C Katsayısı ve Düzeltme tablosu için aşağıdaki makaleden edinebilirsiniz.

Kullanılacak Tablolar: Örnek Sprink Hesabı Makalesi

Hazen Williams Sürtünme Kaybı Formülü:

Pm= 6.05 × [ Qm^1,85 / (C^1,85 × dm^4,87) ] × 10^5

Pm= Birim uzunluk borudaki sürtünme direnci (bar/m)

Qm= Akış (lt/dk),C= Sürtünme Kaybı Katsayısı,dm= boru iç çapı (mm)

Hesaplama adımları ise; örneğin yangın dolap tesisatınızda 30 adet dolap var ve yangın anında 2 tanesinin açılmasını istiyorsunuz. Borulama vs.den dolayı basınç kaybı yüksek çıkacağını düşündüğünüz ya da en uzak noktadaki yangın dolabından basınç kaybı hesabına başlarsınız.

Sondaki yangın dolabı 1, diğerine 2 numara verdiğimizi düşünelim.

1 numara için;

Debi: 100 l/dk ve Çap öngörü alarak aşağıdaki formülde 1 metre eşdeğer uzunluktaki kaybını hazen williamsdan hesaplarız. Daha sonra 2. dolaba kadar olan boru uzunluğu ve fittinsleri eşdeğer uzunluğu tablolarda katsayıları var çevirerek bulunan Pm değeri ile çarparız ve basınç kaybı bulunur.

Ardından benzer şekilde 2 numara

Debi: 200 lt/dk ve çap öngörü alarak aynı formülde makine dairesine kadar uzunluk ve fittingsleri de katarak formülde basınç kaybını buluruz.

1 ve 2 nolu basınç kaybı toplamı, yangın dolabı çalışma basıncı (4bar),  ve statik yüksekliği (hstatik formülü) toplayarak sistemdeki toplam basınç kaybını hesaplamış oluruz. Eğer yüksekse boru çapını değiştirip basınç kaybı hesabını tamamlarız.

...