0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (24 puan) tarafından
Merhaba,

Yeni aldığım site içinde olan bir eve ısıtma tesisatı döşenecek. (Site merkezi sistem ısınmakta.) Isıtma tesisatı henüz döşenmediği için yerden ısıtma yaptırmak istedim ve yapılabilirliğini sordum. Müteahhitten eğer istersem yapılabileceği cevabını aldım. Fakat arada fiyat farkı çıktığını söyledi. Kalorifer için ortlama 3000 TL, yerden ısıtma için 12.000 Tl gibi bir fiyat söyledi.(Yani diğer dairelerden farklı olarak yerden ısıtma istersem 9000 Tl ödemek durumunda olacağım.) Tesisat sektöründen anlamadığım için burada sormak istedim. Fiyatlar doğru mudur? Cidden yerden ısıtma bu kadar maliyetli mi ?(Ev büyüklüğü net 90 m2, ara kat, merkezi sistem ısıtma)

2 Cevaplar

0 oy
(2.3k puan) tarafından
Merhabalar,

Yerden ısıtma maliyetini iş kalemi olarak ayrı ayrı incelemelisiniz. Yer izolasyonu olacak mı hangi marka ve model kullanılacak. Aktüatörlü, debimetreli veya standart kollektör seçimi ne olacak? Merkezi sistem radyatör çalışma sıcaklığı farklı olması nedeniyle dairenize branşman hattına konulması gereken karışım pompası ve termostat seçimi ne olacak? Boru malzemesi (oksijen bariyerli pex vs.) ne olacak bu doğrultuda inceleme yapmanız daha doğru olacaktır.

Yüklenici firma iş kalemi ve marka model olarak fiyatlama yapıp verirse sizde internette fiyat araştırması yaparak üzerine işçilik ekleyerek kıyaslama yapabilirsiniz. Aksi takdirde çok farklı fiyat bilgisi ortaya çıkar ve sizi yanıltır.
0 oy
(26 puan) tarafından
Merhaba 120 m2 evim için şu anda yerden ısıtma yapıyoruz. 720 m oksijen bariyerli boru ve 120 m2 folyolu strafor kullanacağız. 4 adet kollektör olacak. Kollektörler manuel.

Bunun dışında tüm sıhhı tesisat malzemleri (PİSSU boruları ve Temiz SU boruları) yeni satın aldım. Toplam maliyet, 10.000 TL'yi bulmadı. Ancak işçilik ödemiyorum.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1, Mayıs, 2020 Isıtma Tesisatı kategorisinde cakirkeyif (28 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Mayıs, 2020 Isıtma Tesisatı kategorisinde Mimarr34 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
29, Haziran, 2020 Isıtma Tesisatı kategorisinde sfft (26 puan) tarafından soruldu
...