0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (33 puan) sordu
Merkezi ısıtma sistemi olan ve birden fazla zonu bulunan ve bu zonların da altlarında zonlar bulunan bir kapalı çevrim sistemde  sistemde seri bağlı pompaları mevcuttur. ( Ana zon pompası ve zon pompaları var) . Böyle bir sistemin hidrolik dengesini nasıl çözülebilir ?( Denge kabı olmadan ve denge borusu dışında. Çünkü denge kabı çapı ve uzunluğu çok büyük çıkıyor)

1 cevap

+1 oy
(722 puan) cevapladı
Ensar Bey merhaba,

Gidiş ve dönüş kollektörü ile denge kabı olan bir sistem tercih etmiyorsanız tek kollektör sistemi kurabilirsiniz.

Tek kollektör sistemi yapılmasının amacı enerji tasarrufu sağlamaktır. Gidiş ve dönüşler aynı kollektöre bağlanır, bu durumda önce en yüksek sıcaklıkta su gereksinen devre beslenir. Bunun dönüşü, daha düşük sıcaklıkta devrenin beslenmesine verilir. Böylece kazana su en düşük sıcaklıkta döner. Gidiş ve dönüş suyu sıcaklıkları arasındaki fark çok fazla olduğundan, primer devrede dolaşan su debisi klasik sistemlere göre azalır.

Ayrıca balanslama yapmanız da gereklidir. Dönüş hatlarına statik balans vanası ekleyebilirsiniz. Eğer maliyet sıkıntısı yoksa en iyi balanslama tüketim noktası yani cihazın (radyatör vs.) bağlantısının olduğu yerde yapmaktır.
...