+1 oy
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde (29 puan) sordu

Merhaba,

Yüksekliği 7 metre olan ve 4 borulu sistem kullanan bir yerde fancoil tasarımı nasıl yapılmalıdır ? İlk başta yükseklik 4 metre ve asma tavan olarak düşünülmüştür. Fakat proje değiştikten sonra güç arttırımı olmayacaktır. Çözüm konusunda fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

1 cevap

+1 oy
(722 puan) cevapladı
Merhaba,

Fancoil seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları sırasıyla belirtelim.

-Fan-coiller seçilirken öncelikle soğutma kapasitesini karşılayacak şekilde seçilmektedir. Bunun nedeni; sistem dizayn edilirken soğutma suyu sıcaklık farkı Δt=4-5 0C (7/12 C veya 6/10 C) alınarak hesap yapıldığı halde, ısıtma suyunda bu fark Δt=10-15 C (60/50 0C veya 70/55 C) olarak alınmaktadır. Dolayısıyla aynı serpantinden sıcak su geçirildiğinde soğutmaya göre daha fazla ısıl güç elde edilmektedir.

-Fan-coil soğutma kapasitelerini belirlerken duyulur ısı ve toplam ısı kapasitelerinin sağlanıp sağlanmadığı ayrı ayrı kontrol edilmelidir.

-Özellikle iki ayrı marka fan-coil karşılaştırılacaksa muhakkak aynı seçim kriterlerinde seçimin yapıldığından emin olunmalıdır. Örneğin 7/12 C soğutma suyu şartları için aynı fancoilin 24 C %50 BN mahal şartlarında toplam soğutma kapasitesi 2,5 kW iken; 27 C %46 BN mahal şartları için toplam fan-coilin soğutma kapasitesi 3,3 kW olmaktadır.

-Bir fan-coil seçiminde en önemli husus; fancoilin istenen ısıtma/soğutma kapasitelerini talep edilen ses kriterlerinde sağlamasıdır. Dolayısıyla aynı kapasiteyi karşılayacak açık ofis için seçilecek bir fan-coil ile otel odası için seçilecek fancoilin sağlaması gereken ses seviyesinden dolayı özellikleri farklı olacaktır.

-Fan-coil bataryasındaki su giriş sıcaklığı tesisattaki boru, vana vb. elemanlardaki ısı kazancı ve/veya kayıplarından dolayı değişebilir. Isıtmada kazana, soğutmada ise su soğutma grubuna (chiller) en uzak mesafede bulunan fancoillere kadar olan borulardaki ısı kayıp/kazançlarını hesap etmek gerekir. Pratik bir çözüm olarak örneğin soğutmada su soğutma grubu çalışma sıcaklıkları 6/10 C ise fancoilleri 7/11 C soğutulmuş su sıcaklıklarına göre seçmek doğru olur.

-Kasetli tip fancoillerde üfleme menfezinin hava atış yönünün ayarlanabilir olması yaz/kış çalışması ve istenmeyen hava akımlarının izole edilmesinde büyük avantaj sağlamaktadır.

-Fan-coillerin en önemli elemanlarından biri de filtredir. Özellikle kasetli tip fancoillerde filtrenin, kaseti demonte etmeden kolaylıkla sökülebilmesi ve temizlenebilmesi gerekir.

-Fan-coilli sistemlerde sık sık karşılaşılan problemlerden biri de yoğuşma tavaları ile ilgilidir. Seçilen fancoilde yoğuşma tavasının fan-coil bağlantı armatürlerini (örneğin kesme vanası, 2 veya 3 yollu vana gibi) tamamen içine alacak büyüklükte ve izoleli olması gerekir.

-Fan-coil bataryaları bakır borulu-alüminyum kanatlı olarak imal edilirler. Fan-coil kullanılacak ortamda agresif/korozif şartların bulunması halinde (örneğin asidik ortamlar, kimyasal banyolar, laboratuarlar gibi) batarya malzemesini kontrol etmek gerekir.

Sorunuza gelecek olursak, öncelikle ısı kazancı ve ısı kaybı hesabı yapılarak, ortam sıcaklık şartları ve su sıcaklıkları doğrultusunda fancoil ünite kapasitesi ve yükseklik nedeniyle tipi uygun mu kontrol edilmelidir.  Kaset tipi fancoil üniteler 3-4 m üzerinde havayı indiremediğinden 7 m gibi bir yükseklikte kullanılması uygun değildir. Yüksek statik basınçlı kanallı tip ünite veya döşeme tipi fancoil ile çözülmesi gerekmektedir. Tabi kati sistem seçimi fancoil olduğunu düşünerek belirtiyorum. Aksi takdirde klima santrali, tek mekansa rooftop ve benzeri çözümlerde söz konusu olabilir.

Ancak fancoil tipini ve kapasitesini değiştiremiyorsanız yükseklik nedeniyle sıcak havayı indirme problemi söz konusu olduğundan mevcut fancoil cihazlarına ilaveten yerden ısıtma sistemi de düşünülebilir.
...