+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (23 puan) sordu
Merhaba,

Kapalı genleşme tankları kazan gibi patlar mı? Çevreye zararı oluyor mu?

1 cevap

0 oy
(722 puan) cevapladı
Merhaba

Kapalı genleşme depolarının içerisinde kauçuktan yapılmış bir membran ve bu membranın etrafında basınçlı hava veya azot gazı vardır. Tesisat sıcaklığın yükselmesi ile hacmi artan su, gaz basıncına karşı membranın içine dolarak genleşir. Kapalı genleşme depolarında su hiçbir zaman depoyla temas etmediğinden, deponun içten içe paslanması da söz konusu değildir.

Eğer komple su ile dolmuş ve genleşme deposu üzerinde ön gaz basıncı düşmüş ise içerisinde membran deforme olmuş anlamına gelmektedir. Bu nedenle membranın yenilenmesi gerekmektedir.

Bazı zamanlarda membranların yırtılma veya delinme durumu söz konusu olabilir ancak patlama olarak tabir etmek doğru olmaz. Bu durumda ise sistem çalıştığında basınç yükselecek artan basıncın dengelenmesi için emniyet ventili su akıtacaktır. Bu durumda sistemdeki ısınmış su dışarı atılmış kazan ise sisteme ilave edilecek suyu tekrar ısıtmaya çalışacak ve enerji tasarrufu sağlanmayacaktır. Zamanla genleşme tankı bakımı veya tamiri yapılmazsa sistemdeki diğer ekipmanların yüksek basınçtan dolayı arızalanmasına neden olabilir.
(177 puan) yorumladı
merhaba,

  genleşme tankı ile ilgili bir detay dikkatimi çekti,şöyleki tankın ön basıncı çoğu kerebasıçlı hava ile takviye yapıldığından membran ile gn. tankını iç kısmına hava takviyesi ile bu bölgeye nemin girdiğini düşünürsek devrenin  uzun duruşlarında tankın havanın nemi ile temasını göz ardı edemeyiz,eğer membran delinmeleriylede  ısıtma sisteminde çözünen O2,CO2 gibi gaz çözltilerinin  saldırısına uğramaması gibi bir şey olamaz,ana  malzemenın mikro yapıda değişikliğe uğradiğı yerlerde elektrokimyasal korozyon başlıyacaktır,zamanla pitingsler teşekül ederek delinmeye giden hadiseye gider.sonuç olarak tankın dayanma ömrünü artırmak için iç yüzeylerin uygun şekilde epox boya ile pasifleştirilmesi tankın dayanımını artırır,azot gazı vermeklede daha da  tankın ömrü artırılmış olunur.

saygılarımla.07 / 12 / 2018
...