+1 oy
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde (26 puan)
Merhabalar termostatik vanalarımızın bazılarından ses geliyor.
Ses'in videosunu aşağıdaki linke yükledim.
https://streamable.com/n810e


Termostatik vanayı belirli bir dereceye ayarladıktan bir kaç saat sonra ses gelmeye başlıyor vanayı aşağı veya yukarıya doğru oynatınca ses hemen kesiliyor.
Fakat bir kaç saat sonra tekrardan ses gelmeye başlıyor şimdilik bulabildigimiz tek çözüm odada ki vanayı komple kapatmak.Bu durumda ses gelmiyor.

Bu arada evde toplamda 7 tane petek 1 tane havlupan var. Bu arada evdeki 3 vanada bu problem var.

Bunun yanısıra apartmanımızda en yüksek faturayıda biz ödüyoruz bize en yakın faturanın 1,5 katını ödüyoruz (400 TL civarı).
Bu arada evimiz 4+1 ısı pay ölçerli olup girişin üstünde birinci katta evde sadece ısınma için merkezi sistem kullanılıyor su ve ocak için ayrı sistem mevcut, altımızda görevli dairesi var, sadece 2 odamızın altı boş.

1 cevap

0 oy
(812 puan)
 
En İyi Cevap

Merhaba,

Termostatik vana radyatör gidiş hattına takılmalıdır ve radyatör verimi açısından gidiş vanası üstte dönüş vanası altta olmalıdır. Termostatik vana doğru ve hatalı montaj Termostatik Vana Montajı makalesinde  başlığında verilmiştir.

Vana montajı yapılırken vana gövdesinde bulunan su akış çizgisi dikkate alınarak monte edilmelidir. Aksi takdirde su sesi, ısıtmama, kapanmama hatta vananın bozulması gibi sorunlar oluşmaktadır.

Ayrıca sistemde by-pass olması için ev içerisinde en az bir radyatörde termostatik vana konulmamalıdır ki genelde bu banyodaki havlupan olmaktadır. Nedeni ise sirkülasyon pompasının çalışması ve termostatik vananın kapandığı durumda basınç artışından dolayı darbeli yada ıslık şeklinde bir ses gelmesidir.

Montajda ve sistem basıncında bir sıkıntı yoksa termostatik vana arızalanmış olup bakımı yaptırılmalı ya da değiştirilmelidir.

2 odanızın altının boş olduğunu belirtmişsiniz, eğer ısıtılmayan ortam veya konu dışı depo gibi bir alansa odanızın döşemesine ya da en doğrusu alt kat depo veya boş alanlarının tavanına ısı yalıtım yaptırmanız ısı geçişini engelleyecektir.

(26 puan)
Çok teşekkürle rdetaylı cevabınız için.
(24 puan)
Aynı sorun var çözüm bulabildiniz mi?
(289 puan)
merhaba,

  sorunuz dikkatimi çekti, daha öncede bir üyemiz  buna benzer sorunla karşılaştığını sesin kendisini rahatsızlık verdiği ifade ederek sorunun çözümü için yardım istemişti,bizde birtakım önerilerde bulunmuştuk..ancak termostatik şartnamesini gözden geçirirsek dikkatimi  bazılarını  sizler aşağıda paylaşmaktayım.bazılarının  gürültü faktörüne sebeb olabileceğini düşünerekten sizinle paylaşmak istiyorum.

1-vana içinde türbülanslıakışı önlemek  üzere  türbülatör olmalı.

2-termastatik radyatör  vanası EN 215 veya eşdeğer TS. da olmalı.

3-vananın KVs DEĞERİodanınısıl kapasitesine göre el ile ayarlanabilmeli.

4-termostatınsensörü sıvı tip olmalı.

5-terstatın ayar sıcaklığı 15 c-28 colmalı ayrıca donmayakarşı korumalı olmalı.

 saygılarımla. 07/ 12 / 2018
...