+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (50 puan)
Merhaba, kolay gelsin... Ünmak 300.000 binlik stekorlu kalorifer kazanın bekleme, besleme ve fan ayarlarını nasıl ayarlamamız gerekiyor. 7000-8100 kcall kömür kullanıyoruz. Ayrıca bunkerden aşırı derecede duman çıkıyor. Ne yapmamız gerekiyor. İlginiz için teşekkür ederim.

1 cevap

+1 oy
(812 puan)
Merhaba,

Asgari 7000 kcal/kg alt ısıl değeri olan kömür kullanıldığına 300000 lik cihazın uygun kapasitede çalışması için 140 sn bekleme, 10 sn besleme, fan hızı otomatik ya da 6 kademe ise 5 olmalıdır.  Ardından deneme yanılma ile süreleri uygun değerlere getiriniz.

Kazan yanarken üstüne yeni kömür atmak tavsiye edilmemektedir. Yanan kömürün üzerine tekrar kömür atılması iyi çekmeyen bacalı sistemlerde yanmamış gazların kazan içerisinde sıkışmasına ve tehlikeli durumların meydana gelmesine yol açabilir.

Cihaz baca bağlantılarından ya da bunkerden duman gelmesinin bir kaç nedeni vardır.Baca çekişi zayıf olabilir, ocak içerisindeki hava delikleri tıkanmış olabilir. Yakıtta oluşan cüruf yanma hücresinin hava deliklerini tıkamış olabilir. Kontrol edilip temizlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca duman sandığında kaçak var mı kontrol ediniz, amyant contalarda kayma veya burulma olabilir.
...