0 oy
Klima Tesisatı kategorisinde (24 puan) tarafından
Soğuk hava deposu emme ve basma hattı boru çapı, tesisatın yoğuşma ve buharlaşma sıcaklıkları, soğutucu, akışkan cinsi nasıl belirleniyor ? Yoğuşma ve buharlaşma sıcaklıklarının varsayımsal olarak genelde -10 +40 alındığını duydum. Önce depo boyutlandırılır sonra ısı yükü hesabı yapılır enson ekipman seçimi ve boru çapı hesaplanır. Boru çapı seçimi safhasında sorunum var.

1 cevap

0 oy
(1.5k puan) tarafından
Merhabalar,

Soğuk hava deposu kullanım alanlarına göre IQF, Deep Freeze, Soğuk depo, Sarartma vs. gibi alanların talep edilen sıcaklıklarında göre depolanacak malzemenin ısı yayma gücü ve mekan ısı kazancina göre iç ünite seçimi yapılmaktadır.  Depo alanı ve ilk yatırım ve işletme maliyeti de dikkate alınarak merkezi amonyak veya freon sistem ya da split freon sistem seçimi gerçeklestirilir. Boru çaplandırması  ise soğutucu akışkan yoğunluğuna göre gerçekleştirilir. Bu nedenle öncelikle soğutucu akışkanı netleştirmelisiniz. Konu ile alakalı tesisat.org da soğuk hava deposu hesapları yer almakta olup inceleyebilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isı Yalıtımı kategorisinde edajoe (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Klima Tesisatı kategorisinde gumusmak (139 puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde mekanik (31 puan) tarafından soruldu

515 soru

610 cevap

262 yorum

691 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...