0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Merhabalar. 2008'den beri Ankara'da iki bloklu, 44 dairesi olan, ön ödemeli ve kalorimetreli bir sitede oturuyoruz. Sorunumuz ön ödeme sistemine hiç katkı yapmayan ya da çok az "kontür" almak suretiyle diğer dairelerin yakıt masraflarını arttıran kat malikleri. 44 dairenin yarısı yılda 1000 TL'nin altında ödüyor 10 kadarı 500 TL'nin altında. Ayrıca sıcak su sistemi de bu kalorimetre ölçümü ile yapılıyor. Aylık  kayıp kaçak bedeli ve diğer giderler için sabit 100 TL  de alınmasına rağmen eski olan sistemin yıllık bakım, değişim vs. masrafları nedeniyle bu ücrettin ancak yarısı yakıt sistemini takviye ediyor ve bu da yeterli gelmiyor. Ortak paylaşımlı merkezi sisteme geçersek daha verimli olacağını düşünmeye başladık. Sorularım şu şekilde:

1. Ocak ayındaki genel kurulda bir karar aldık ve üç kişilik bir çalışma grubu kurarak bu grubun vereceği rapor doğrultusunda yönetime yakıt sitemini revize etmesi konusunda yetki verdik. Bu grup ortak merkezi sisteme geçilmesi konusunda bir öneri yaparsa yönetim bunu hemen uygulayabilir mi? Bunun için genel kurur kararı gerekir mi?  kalorimetreli sistemi iptal edip ortak merkezi sisteme geçmemizde Hukuken bir engel var mı?

2. Mevcut 15 derece zorunluluğu termostatik vanalar 2'de durmasına rağmen ısıtma yapmıyor. Yılı hiç kontür almadan geçirenler var. Buna yönelik şimdiye kadar hiç bir yaptırım getirilmemiş. Yakmayanlar nedeniyle yılda 3-5 bin TL yakan malikler var (tüm evler standart 150 m2). Ortak merkezi sisteme geçemezsek yakmayanları teknik olarak nasıl zorlayabiliriz?

3. Ön ödemeliden faturalı sisteme geçmeyi tavsiye eder misiniz? Fatura hesaplamasını bir firma aracılığıyla yapacağız. Ancak faturalı sistemde de aynı sorunun olacağından çekiniyoruz. Her ne kadar %30 maliyet paylaştırılacak olsa da bazı kat malikleri dairelerini ısıtmaktan imtina edecekleri için toplam yakıt maliyetimiz yine artacak ve bu bize fazla bir şey kazandırmayacak diye korkuyoruz. Acaba boşuna mı kalorimetre değiştirmiş olacağız (faturalıya geçersek radyo frekanslı ölçme sistemi takacak şirket).

4. Bu konuda Ankara'da bize yardımcı olacak kaliteli ve kurumsal bir kaç firma ismi verebilir misiniz?

Şimdiden çok teşekkürler.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

...