0 oy
Genel Sorular kategorisinde (29 puan) tarafından
merhabalar,

motor kutup sayısı tam olarak ne ifade eder?

devir sayısı ile bağlantısı nedir?

bir fan siparişinde müşteri neden 1300 rpm  civarında ürün istiyorum diye belirtir? bunu söylemese satıcı ne yapardı, söyleyince ne değişir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

1 cevap

0 oy
(1.3k puan) tarafından
merhaba,

alternatif akım motorlarında rotor devri ile kutup sayısı arasında bağlantı vardır,1-sitemizin elektrik kımını veya internet sitelerinden googleden girerek bulabilirsiniz.

umumiyetle turbo makinalar  sipariş verilirken elinize bir fan katalogunu alırsanız ve tetkik ederseniz bu sorunun cevabını çözebilirsiz.fanın imalatında aranan karakteristikler ,yani debi,statik basınç  ortma fanın yaydığı gürültü fanın aktüel devrini tayin eder aynı zamanda fanın rotor devri ve çpı fanın çarkını mukavemeti ile direk alakalıdır.buna santrifüj kuvvetler denilr.fanın ucunda galiba 32 m /     ,geçemez denilir. umumiyetle 1250-1350 d/dak  standart devirdir.bir fanın siparişini verirken;1- tahrik tipi. 2-debi ve statik basıncı. 3-besleme voltajı. 4-fan devri d/dak. 5-ortam sıcaklığı ve ortam şartları. 6-ses seviyesi da(A). 7-sistem ağırlığı. ve boyutları , faktörler gözönüne alınmadır.8- fanın devir ayarlayıcısı-hız anaktar sistemihız anaktarı vasıtasıyla besleme voltajı değiştirilerek kademeli veya kademesiz hız değişimi istenebilir.siparişte  bulunduğu yere göre gürültü faktörüde gözönünü alınır.öerneğin  banyo ve wc havaladırmalarında endüstriel durumlar haricindeki domestik  hijyenik ve sesiz tipler standart olarak imal edilir.devir imalatciya bağlıdır.gürültü faktörü dikkate alınır.ama çatı tipi havalandırmalarda  devir sayısı; 1450 d/d,950 d/d ,750 d/d olabilir. 8-değişken devirliaksiyal tipduvar tipi aspiratörlerde ise;dbi, statik basınç diyağramı vasıtasıylala standart tipler seçilir.burada aranan faktörlerise;tip, kw,amper,gürültü faktörüdür.kullamım sıcaklığı ortam havasının özelikleri aspiratörün inşai faktörlerini tayin eder. saygılarımla.

İlgili sorular

...