0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Mrh. Toplam 10 Bloktan ve tek kazandan ısınan 2011 tarihinde ruhsatı alınmış 2013 tarihli yapı kullanma izin belgesi olan sitede oturmaktayım. Merkezi ısı pay ölçer sistemi ile ısı gideri yönetim tarafından faturalandırılmak da.  Gider dağılımı %20 kısmı dairelere eşit, geri kalan %80 kısmı dairelerin pay ölçer sayaçlarının tespit ettiği kullanım oranında  belirlenmektedir.

Bloklarda dört daire bulunmakta bu dairelerin 2'si güney, 2'si kuzey cepheli olmaları sebebiyle kuzey cephede olan daire sahipleri bu dağılım dan zarar görmekte.

Yönetim  yakıt giderinin %30 kısımını eşit dağıtması gerekirken; Çevre ve Şehircilik Bakanlığından tavsiye niteliğinde almış olduğu yazıyı gerekçe göstererek  harcanan yakıt giderinin % 20 kısmını eşit dağıtmakta, bu durumun 14 Nisan 2008 tarihli Gider Paylaştırma Yönetmeliğine aykırı olduğunu düşünmekteyim. Sizce bu uygulama yanlış mı doğrusu nasıl olmalı, düzeltmek için tüketici mahkemeleri çare olurmu?  Teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

1 cevap

0 oy
(1.2k puan) tarafından
merhaba,

               sizin siteniz veya apartıman bazındaki yakıt giderinin paylaşımı  %30 ortak gider,%70 de pay ölçerler üzerinden yakıt paylaşımı yapılır.bu bakanlığın çıkardığı  sizinde yazdığınız yönetmenliğe uygun şekilde paylaştırılmasını öngörmektedir. ısıtma projelerinde güney cephe daireleri ile kuzey cephe daireleri ısıtma gurupları farklıdır.ayrıca pay ölçer veya ısı sayaçları üzerinden paylaştırıldığına göre herkez kendi sarfettiği enerjinin parasını vercek,ayrıca ortak masraflara eşit şekilde aidata yansıyacaktır. bana göre tüketici kurulları buna bakmaz.siz eniyisi yönetici ile halletmeniz bence en uygunu,problemi çözülmezse hukuki yardıla çözmek zorundasınız.saygılarımla

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde usrmsk (28 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde Alone (27 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Genel Sorular kategorisinde kalender (22 puan) tarafından soruldu
...